Jedno z nejvýznamnějších ocenění Akademie věd ČR získali letos tři vynikající čeští vědci, mezi nimi světový odborník na oblast chirální chemie z ÚOCHB, Ivo Starý. Grant dosahující až 30 milionů korun můžou laureáti čerpat na podporu svého výzkumu po dobu následujících šesti let.
Předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová předala cenu Praemium Academiae 2024 a také prémii Lumina quaeruntur, která je tentokrát určena šesti mladším talentovaným vědcům a posílit má jejich šance na založení vlastní výzkumné skupiny. Už zmíněnou Akademickou prémii získali kromě Iva Starého také Petr Pravec z Astronomického ústavu a Pavel Krejčí z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky. Akademie chce touto cestou podpořit práci, která mimořádným způsobem rozvíjí nejen vědu, ale i celou českou společnost.
Doménou organického chemika Iva Starého je hlavně věda o chiralitě a nanověda. V Ústavu organické chemie a biochemie vede svou vlastní vědeckou skupinu Chemie funkčních molekul, která se věnuje inovativnímu výzkumu chirálních molekulárních struktur a studiu jejich fyzikálně-chemických a materiálových vlastností. Cílem je vývoj chytrých molekulárních zařízení, která můžou posunout například medicínu nebo možnosti moderních materiálů.
Vzhledem k tomu, že Ivo Starý se svými kolegy už shromáždili řadu cenných originálních poznatků, díky štědré finanční injekci významně vzrůstá šance, že se jejich laboratoř zařadí mezi světovou výzkumnou špičku. Kromě toho poslouží peníze, které se s oceněním pojí, k důkladné přípravě žádosti o nejdůležitější evropský grant, ERC Advanced grant. Akademickou prémii získaly od roku 2007 čtyři desítky osobností.
Dr. Ivo Starý se nedávno stal místopředsedou Učené společnosti ČR a dva roky se teď připravuje na to, aby se postavil přímo do jejího čela. Jako koeditor se podílel na vydání knihy o helicenech, je držitelem Ceny Rudolfa Lukeše a vyučuje reakční mechanismy na Univerzitě Karlově.
Akademická prémie míří do ÚOCHB již počtvrté. V minulosti ji získali také Pavel Hobza (2007), Pavel Jungwirth (2010) a Michal Hocek (2015).