Článek

Hvězdný nobelovský začátek léta v ÚOCHB

4. července 2024
Hvězdný nobelovský začátek léta v ÚOCHB
Zleva: Ředitel ÚOCHB prof. Jan Konvalinka, prof. Jules Hoffmann, prof. Jean-Marie Lehn (Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB)

V Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR se začátkem léta sešli dva nobelisté, profesoři Jean-Marie Lehn a Jules Hoffmann. První ze jmenovaných se stal laureátem v oboru chemie v roce 1987 a druhý získal Nobelovu cenu za přínos k rozvoji medicíny v roce 2011. Jules Hoffmann navíc v ÚOCHB nabídl přednášku, která zcela zaplnila místní přednáškový sál.

Světoznámého imunologa, Julese Hoffmana proslavily klíčové objevy v oblasti vrozené imunity. Ve svém vystoupení popsal rozhodující momenty ve vývoji moderní imunologie a také osobnosti, které ji nejvíc ovlivnily. Nechyběla samozřejmě ani zmínka o jeho vlastním významném příspěvku tomuto oboru. Jules Hoffmann se svým týmem jako první popsal, jakou roli hraje ve vrozené imunitě dráha Toll. Zjistil, že se jedná o zásadní faktor při rozpoznávání infekcí a při aktivaci imunitních odpovědí. Tento objev přispěl k lepšímu chápání imunitních mechanismů u savců a lidí.

Jean-Marie Lehn navštěvuje ÚOCHB relativně často. Jak zavzpomínal během oběda s vedením této vědecké instituce a se svými bývalými doktorandy, setkal se už s prvním ředitelem a zakladatelem ústavu, prof. Františkem Šormem. Na tohle přátelství jsou lidé v dejvické výzkumné instituci patřičně hrdí, jak připomíná ředitel ústavu, prof. Jan Konvalinka: „V našem ústavu jsme v posledních letech přivítali bezmála dvacet nositelů Nobelovy ceny. Všichni bez výjimky jsou velmi zajímavé osobnosti, někteří jsou ale zcela mimořádní, a to odborně i lidsky a troufnu si říct, že se z nich stali naši blízcí přátelé. Mezi ně patří i Jean-Marie Lehn, který zná náš ústav zblízka a prakticky patří do rodiny. S českou vědou je srostlý. U společného oběda se chlubil, že mezi své poklady počítá drát z původního polarografu Jaroslava Heyrovského.“

(Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB) (Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB) (Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB) (Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB) (Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB) (Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB)

Do Česka se Jean-Marie Lehn vrací pravidelně na pozvání Francouzské ambasády v Praze, která každoročně uděluje vědecké ceny nadějným mladým vědcům a vědkyním z tuzemských výzkumných institucí. Jedno z těchto ocenění, konkrétně za chemii, nese totiž právě jeho jméno. Ceny jsou rozdělené do sedmi kategorií, z nichž každá má svého sponzora.

Cenu Jean-Marie Lehna finančně podporuje Nadační fond IOCB Tech. Jeho ředitel Dušan Brinzanik poznamenává: „Cena za chemii má úžasnou tradici. Jean-Marie Lehn spolu s Francouzským velvyslanectvím oceňují mladé vědce za jejich výzkum v doktorském studiu už od roku 1994. Takové uznání přináší povzbuzení a impuls pro další práci a často také otevírá dveře k zajímavým stážím. Ne náhodou se z mnohých laureátů stali šéfové vlastních skupin a přední vědci ve svém oboru. Jsme hrdí, že toho můžeme být prostřednictvím naší finanční podpory součástí.“

Předávání Cen Jean-Marie Lehna (Foto: © Ondřej Besperát)

Také letos, podobně jako v předchozích letech, uspěli mladí vědci z ÚOCHB. Ondřej Groborz ze Skupiny Tomáše Slaniny, nominovaný 1. LF UK, získal první místo v Ceně Sanofi v oboru farmacie za práci věnovanou výzkumu chování termoresponsivních polymerů v těle.

David Dunlop z téže skupiny se umístil jako druhý v Ceně Jean-Marie Lehna v oboru chemie s projektem ‚Elektronické a geometrické stupně volnosti organoprvkových sloučenin‘. On sám k tomu podotýká: „V soutěžním příspěvku jsem představil svůj přístup ke studiu interakcí organoprvkových sloučenin se světlem. Ocenění proto chápu jako uznání postupů, které se mi podařilo vyvinout, a výsledků, kterých jsme díky tomu já a moji kolegové dosáhli. Cena mi také otevírá dveře k výzkumné stáži ve Francii, kterou jsem se rozhodl absolvovat ve vědecké skupině prof. Jean-Marie Lehna.“

Ondřej Groborz získal první místo v Ceně Sanofi v oboru farmacie za práci věnovanou výzkumu chování termoresponsivních polymerů v těle. (Foto: © Ondřej Besperát)
David Dunlop získal druhé místo v Ceně Jean-Marie Lehna v oboru chemie za práci ‚Elektronické a geometrické stupně volnosti organoprvkových sloučenin‘. (Foto: © Ondřej Besperát)

Do soutěže se pravidelně hlásí desítky kandidátů z celého Česka. Nejdřív projdou sítem mateřské vědecké instituce a následně předstupují s obhajobou svého výzkumu před porotu složenou z českých a francouzských odborníků. Tři nejlepší uchazeči získávají také finanční odměnu v podobě šeku věnovaného příslušnou sponzorskou společností. První dva výherci navíc od Francouzského velvyslanectví obdrží stipendium na měsíční stáž ve francouzské laboratoři podle vlastního výběru.

Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow