• Domů
  • Press room
  • Novinky
  • Moderními postupy navazuje ÚOCHB na silnou tradici medicinální chemie. Novinky představil ministrovi pro vědu Marku Ženíškovi
Článek, Fotogalerie

Moderními postupy navazuje ÚOCHB na silnou tradici medicinální chemie. Novinky představil ministrovi pro vědu Marku Ženíškovi

18. září 2024
Moderními postupy navazuje ÚOCHB na silnou tradici medicinální chemie. Novinky představil ministrovi pro vědu Marku Ženíškovi
Ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek na návštěvě v ÚOCHB (Foto: Tomáš Belloň/ÚOCHB)

Jednou z priorit Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR je podpora výzkumu mladých vědců a vědkyň, včetně pravidelného zakládání juniorských vědeckých skupin. Vedení ÚOCHB považuje hledání mladých talentů a vytváření prostoru pro jejich práci za zásadní pro další rozvoj instituce. O své zkušenosti na tomto poli se zástupci instituce podělili s ministrem pro vědu, výzkum a inovace, Markem Ženíškem, při jeho návštěvě ústavu.

ÚOCHB zavedl systém podpory nadějných vědců před patnácti lety. Podstatou je získat ty nejlepší mladé talenty, vybírané v náročném mezinárodním konkursu, a dát jim akademickou svobodu, aby mohli bádat na tématu, které si sami vyberou. Tahle politika se vyplácí, jak zdůraznil během schůzky s ministrem pro vědu ředitel ÚOCHB prof. Jan Konvalinka. Díky tomuto přístupu se může UOCHB v současnosti pochlubit šesti aktivními ERC Starting granty. Poslední z nich nedávno získal mladý brazilský vědec Paulo Paioti, který v ústavu vede svou vlastní laboratoř od loňského roku.

„Nabízíme našim mladým kolegům dobré podmínky, ale rozhodně je nepřeplácíme,“ vysvětluje Jan Konvalinka a pokračuje: „Snažíme se je nalákat na příležitost vybudovat nezávislou vědeckou skupinu, výborné přístrojové zázemí a možnost spolupracovat se špičkovými chemiky a biochemiky. Po třech až pěti letech pak musí obhájit svou práci před naším mezinárodním poradním sborem, který sdružuje přední osobnosti světové vědy. Podaří se to opravdu jen těm dobrým.“

Ředitel ÚOCHB prof. Jan Konvalinka (Foto: Tomáš Belloň/ÚOCHB)

Členové mezinárodního poradního orgánu se znovu sjíždějí do Prahy právě tento týden. Posuzovat budou tři juniorské skupiny. V případě, že vedoucí skupiny svůj dosavadní výzkum obhájí, můžou získat trvalejší status seniorského vědeckého týmu a jejich práce v ÚOCHB bude pokračovat.

„V Ústavu organické chemie a biochemie vědí, jak přilákat špičkové vědce, a mě zajímal jejich tajný recept. Klíčové je nabídnout unikátní pracovní prostředí pro realizaci vlastních projektů. ÚOCHB se navíc stará nejen o profesní rozvoj svých vědců, ale vytváří i příznivé podmínky pro jejich rodinný život,“ popisuje Marek Ženíšek.

Ministr pro vědu se zajímal také o místní jedinečnou transferovou podporu bádání. Martin Fusek, ředitel IOCB Tech, dceřiné společnosti ÚOCHB, popsal, proč je důležité, aby instituce nabídla vědcům pomoc při převádění jejich objevů do praxe, ať už se jedná o nasměrování na vhodné lidi, nebo administrativní a právní pomoc.

Zatím posledním dílkem do skládačky inovační štafety je od letoška translační centrum v pražských Vysočanech, které spojuje vědu a její komerční využití. PharmTheon funguje podobně jako srovnatelná pracoviště při světových institucích typu Katolické univerzity v belgické Lovani, německého Institutu Maxe Plancka nebo izraelského Weizmannova institutu věd. Navazuje na základní výzkum a de facto supluje rané fáze vývoje ve farmaceutických firmách. Cílem je zajistit nadějným látkám vyšší šance, že se z nich stanou léky, které prospějí celé společnosti. ÚOCHB tak navazuje moderními postupy na zdejší silnou tradici medicinální chemie.

(Foto: Tomáš Belloň/ÚOCHB) (Foto: Tomáš Belloň/ÚOCHB) (Foto: Tomáš Belloň/ÚOCHB) (Foto: Tomáš Belloň/ÚOCHB) (Foto: Tomáš Belloň/ÚOCHB) (Foto: Tomáš Belloň/ÚOCHB) (Foto: Tomáš Belloň/ÚOCHB) (Foto: Tomáš Belloň/ÚOCHB)
Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow