• Domů
  • Press room
  • Novinky
  • Izraelská velvyslankyně se v ÚOCHB setkala se studenty, kteří vloni navštívili vědecké instituce v Izraeli
Článek

Izraelská velvyslankyně se v ÚOCHB setkala se studenty, kteří vloni navštívili vědecké instituce v Izraeli

24. ledna 2024
Izraelská velvyslankyně se v ÚOCHB setkala se studenty, kteří vloni navštívili vědecké instituce v Izraeli
Izraelská velvyslankyně Anna Azari v ÚOCHB, 23. ledna 2024 (Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB)

Velvyslankyně státu Izrael Anna Azari navštívila Ústav organické chemie a biochemie AV ČR už podruhé. Tentokrát s cílem vyslechnout si zkušenosti stážistů a stážistek z českých vysokých škol, jejichž studijní pobyt v Izraeli podpořily Nadační fond IOCB Tech a Nadace Neuron. 

Program Neuron & IOCB Tech Internships in Israel odstartoval v roce 2022 a všechny zainteresované strany si výsledky prvních ročníků pochvalují. Jedenáct českých vysokoškoláků se v Izraeli totiž nejen setkalo s vysoce kvalitní vědou, ale měli také šanci sledovat, jak funguje přenos vědeckých poznatků do praxe. Ostatně to je také cílem iniciátora studentských stáží, prof. Martina Fuska, který patří k průkopníkům transferu v Česku a vede IOCB Tech, dceřinou společnost ÚOCHB.

Setkání s velvyslankyní zahájil ředitel ÚOCHB prof. Jan Konvalinka. (Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB)

Finančně podporuje studentské pobyty v Izraeli Nadační fond IOCB Tech. Předsedkyně fondu Dr. Barbara Eignerová vysvětluje: „Jsme hrdí, že můžeme přispět na tak potřebnou věc. Přenos zkušeností z transferově vyspělé země, jakou Izrael bezpochyby je, do českých podmínek, může urychlit pozitivní systémovou změnu.“

Plánování letošních studijních pobytů komplikuje bezpečnostní situace v Izraeli, napjatá po říjnovém teroristickém útoku. Organizátoři proto zvažují, že by nejen znovu vyslali několik českých studentů do blízkovýchodní země, ale že by navíc podpořili stáže mladých kolegů a kolegyň z Izraele v Česku.

Ředitel společnosti IOCB Tech a iniciátor studentských stáží prof. Martin Fusek (Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB)

„Situace je náročná, my v ÚOCHB jsme ale optimističtí a věříme, že česko-izraelské studijní pobyty se letos podaří uskutečnit. Snažíme se hlavně udržet a prohloubit tradičně dobré vzájemné vztahy, navzdory tomu, že logistika takové akce bude zcela jistě obtížná,“ říká ředitel ÚOCHB, prof. Jan Konvalinka.

Izraelská velvyslankyně Anna Azari nápad na výměnné stáže vítá. „V době vzrůstajících antisemitských nálad zůstává Česko zemí, kde se Izraelci můžou cítit opravdu bezpečně,“ zdůraznila během diskuse v Ústavu organické chemie a biochemie a dodala: „Zvlášť děkuji těm, kteří se podílejí na organizaci tohoto projektu.“

(Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB)

Hlavním organizátorem je Nadace Neuron a podle její předsedkyně Moniky Vondrákové se ukazuje, že třeba i jen dvouměsíční stáž je pro studenty velmi obohacující. „Mám radost, že jsme projekt rozjeli. Studijní pobyty rozšiřují obzory stážistů a stážistek a umožňují jim vnímat svět z vícero úhlů. Včetně přístupu k vedení projektů a k samotnému výzkumu. Důležité jsou také kontakty s lidmi z institucí světového formátu, které přetrvají i po návratu domů,“ věří Monika Vondráková.

Spolupráce ÚOCHB s Izraelem má historické kořeny. Nejviditelnější je propojení s Weizmannovým institutem věd, které vyústilo už před lety v pořádání oblíbené společné letní školy. Akce se koná střídavě v českém hlavním městě a v izraelském Rechovotu. Letos je na řadě Praha a přednášky se poprvé uskuteční v prostorách pražské Národní technické knihovny. Zájem je totiž tak velký, že bylo nutné hledat větší prostory, než nabízel dosavadní hostitel VŠCHT Praha.

Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow