2. března 2022 navštívila Ústav organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) velvyslankyně Státu Izrael v České republice J.E. Anna Azari. Spolupráce ústavu s izraelskými vědci se v posledních letech úspěšně rozvíjí a velvyslankyně se seznámila s některými ze společných projektů v oblasti vývoje léčiv.
Ředitel ÚOCHB Zdeněk Hostomský velvyslankyni představil ústav, jeho zaměření a objevy vedoucí k úspěšnému vývoji řady léčiv. Právě Izrael a přístup k přenosu poznatků do praxe přitom považuje za podnětný pro české vědecké prostředí.
„Izrael velmi přesvědčivě ukazuje, že i malá země s omezeným nerostným bohatstvím se může ve světě prosadit díky invenci a správnému nastavení přenosu vědeckých výsledků do praxe,“ říká Zdeněk Hostomský. „Díky vlídnému právnímu rámci a aktivní podpoře se vrcholná věda může velmi rychle proměnit v úžasné nové technologie, které přinášejí užitek v nejrůznějších oblastech lidského života. Pro českou vědu a její řízení je tento izraelský přístup velmi inspirativní.“
Velvyslankyně se zástupci ústavu diskutovala o rozdílech v oblasti vědy v obou zemích a usnadnění spolupráce a výměny studentů.
„Pandemie nám ukázala, že investice do vědy a výzkumu je zásadní pro zmírnění jejich dopadů napříč zeměmi. Proto mě těší, že se česko-izraelská spolupráce rozvíjí zejména v oblasti medicíny a biologie. To je do velké míry zásluhou právě ÚOCHB společně s Weizmannovým institutem věd,“ hodnotí spolupráci českých a izraelských vědců velvyslankyně Anna Azari.
„Je skvělé, že díky této spolupráci budou mít mladí vědci z Česka a Izraele možnost se tento rok osobně sejít v rámci pražské letní školy, a těším se na další projekty v budoucnu,“ dodává.
O konkrétní vědeckých projektech zaměřených na látky s potenciálem pro diagnostiku a léčbu rakoviny či dopravu léků do buňky, které synergicky propojují chemickou a výpočetní expertízu vědců z ÚOCHB s biologickou expertízou vědců z Weizmannova institutu, mluvili při setkání vedoucí vědeckých skupin Jan Konvalinka, Pavel Jungwirth a Radim Nencka.
Plody přináší rovněž slibně se rozvíjející spolupráce v oblasti transferu technologií, kterou zastřešuje dceřiná společnost ústavu IOCB TECH.
„Těší nás, že se vědecká spolupráce s izraelskými institucemi úspěšně rozvíjí. V oblasti transferu technologií skvěle spolupracujeme s Weizmannovým institutem věd na několika projektech vývoje léčiv, společně s nimi a VŠCHT organizujeme také letní školu o pokrocích ve vývoji léčiv,“ říká zástupce ředitele ÚOCHB a ředitel IOCB TECH, Martin Fusek.
Společnost navíc nově připravuje projekt studentských stáží v Izraeli. „Ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron nově také rozvíjíme podporu studentských stáží na izraelských univerzitách. Velmi si vážím pomoci, kterou nám v našich aktivitách poskytuje velvyslanectví Státu Izrael a paní velvyslankyně Anna Azari,“ dodává Martin Fusek.