Článek

Pražský ÚOCHB vyjadřuje podporu izraelskému Weizmannově institutu

10. listopadu 2023
Pražský ÚOCHB vyjadřuje podporu izraelskému Weizmannově institutu

„Tváří tvář hrůze a barbarství, kterému je v současnosti vystaven Izrael, nemůžeme mlčet,“ říká ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR svému protějšku v izraelském Weizmannově institutu. Reaguje tak na bezprecedentní a odsouzeníhodný útok ze začátku letošního října, který spáchali na území Izraele příslušníci teroristické organizace Hamás. 

prof. Jan Konvalinka (foto: Tomáš Belloň, Archiv ÚOCHB)

Prof. Jan Konvalinka vyjadřuje v dopise adresovaném prezidentovi Weizmannova institutu prof. Alonu Chenovi podporu lidem z této prestižní vědecké instituce, s níž pražský Ústav organické chemie a biochemie navázal v minulosti úzkou spolupráci. „V Česku vnímáme Izrael jako vzor a příklad, že i malá země vystavená mnoha těžkostem může nejen uspět, ale dokonce vyniknout,“ uvádí v listě Jan Konvalinka a nabízí kolegům z Izraele pomoc i ujištění, že také v těchto turbulentních časech stojí čeští vědci na jejich straně.

Prof. Alon Chen
prezident Weizmann Institute of Science, Rehovot, Izrael


Praha, 2. listopadu 2023


Vážený pane profesore Chene,


ve světle současné situace ve Vaší zemi a hrůz a barbarství, kterých jsme svědky v přímém přenosu, nemůžeme mlčet. Tímto osobním dopisem chci Vás, Vaše kolegy a lid Izraele ujistit o srdečné podpoře ze strany našeho Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR i o mé osobní podpoře.

V Česku jsme nesmírně hrdí, že jsme historicky přispěli k obraně nově vzniklého státu Izrael v roce 1948 – ukazuje se, že slova podpory mohou být často motivující, ale v době skutečné krize je třeba bránit silné myšlenky i silou zbraní.

Jsme svědky toho, že to, co známe jako liberální demokracii, je napadáno na několika frontách – zvenčí, ale bohužel i zevnitř. Izrael jsme vždy vnímali jako přátelskou demokracii a nedílnou součást západní civilizace založené na židovsko-křesťanských hodnotách a tradici, která je přes všechny své nedostatky a problémy stále nejlepším společenským systémem, jaký tento svět nabízí.

Izrael v obtížném sousedství přežil a zachoval si demokracii. Během několika posledních desetiletí se stal významným centrem technologických inovací. Dokázal využít vzdělání a vědy k vytvoření živé ekonomiky založené na znalostech a společnosti formované společnými hodnotami.

Osobně jsem měl možnost být svědkem upřímného a pokojného protestu izraelských občanů proti politickým opatřením, která považují za ohrožení demokracie, a nepochybuji o tom, že lidé v Izraeli dokážou bránit hodnoty lidskosti a svobody i v těchto bouřlivých dnech.

V Česku často vnímáme Izrael jako inspirativní vzor, který ukazuje, že i malá země může vyniknout a uspět navzdory nepřízni osudu. V těchto dnech vyvěšujeme před naším ústavem izraelskou vlajku spolu s českou.

Vážený pane profesore Chene, vyřiďte, prosím, všem Vašim kolegům ve Weizmannově institutu naše pozdravy a nabídku pomoci. Dejte nám vědět, pokud bychom Vám mohli nějak pomoci. Nesmírně si vážíme našeho dlouhodobého partnerství a v těchto neklidných časech stojíme pevně na Vaší straně.

S pozdravem a přáním všeho dobrého,


prof. Jan Konvalinka
ředitel ÚOCHB AV ČR

Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow