V ÚOCHB vzniknou začátkem příštího roku nové tzv. seniorské vědecké skupiny. Ředitel ústavu prof. Jan Konvalinka rozhodl na základě doporučení Mezinárodního poradního sboru o kariérním posunu tří vedoucích juniorských skupin. Znamená to, že jejich výzkum považuje vedení ÚOCHB za excelentní a důležitý. Díky povýšení získají seniorští vedoucí od ústavu větší finanční podporu a současně i jistější postavení. Ačkoliv hodnocení odborných poradců ze špičkových zahraničních institucí budou podléhat dál.
Konkrétně se současné povýšení týká vědeckých skupin Hany Cahové (Chemická biologie nukleových kyselin), Zuzany Kečkéšové (Nádorové supresory) a Tomáše Slaniny (Redoxní fotochemie). Dr. Cahová a Dr. Slanina jsou držiteli prestižního ERC grantu a Dr. Kečkéšová získala významnou finanční podporu od soukromých investorů. Vedle nich funguje v ÚOCHB od letoška další nová seniorská vědecká skupina Strukturní biologie chromatinu, kterou vede Václav Veverka.
Vedení ÚOCHB podporuje nadějné výzkumníky už od začátku jejich kariéry. Umožňuje jim zakládat vlastní juniorské vědecké skupiny, a tím zvyšuje šanci, že se podaří jejich profesní potenciál rozvinout naplno. „Tahle strategie patří mezi priority ústavu,“ říká jeho ředitel, prof. Jan Konvalinka a dodává: „Při výběru i hodnocení ‚vědeckých juniorů‘ intenzivně spolupracujeme s naším externím poradním sborem, který tvoří naprosté vědecké hvězdy z různých zemí. Důležitým pravidlem je, že nepodporujeme ‚inbreeding‘. Vedoucími juniorních skupin se mohou stát výhradně kolegové s dlouhodobou mezinárodní zkušeností s naprosto samostatným výzkumným projektem. Kdo chce mít skupinu v ÚOCHB, musí nejprve uspět v zahraničí. Taková cesta je pro mladé vědce a vědkyně náročná, žádná jiná ovšem k excelenci nevede.“
Kromě toho Ústav organické chemie a biochemie dál naplňuje své plány na zřizování společných laboratoří situovaných v jiných vědeckých institucích. Tentokrát vzniká ve spolupráci ÚOCHB a Přírodovědecké fakulty UK. Pracoviště povede česko-izraelský imunolog Prof. Jakub Abramson. Cílem je využít zdrojů, kterými ÚOCHB disponuje, k podpoře špičkové vědy a vzájemně výhodné spolupráci s nejlepšími vědeckými pracovišti v Česku.