• Domů
  • Press room
  • Novinky
  • ÚOCHB odhalil pamětní desku věnovanou letci RAF a spisovateli Richardu Husmannovi alias Filipu Jánskému
Článek, Fotogalerie

ÚOCHB odhalil pamětní desku věnovanou letci RAF a spisovateli Richardu Husmannovi alias Filipu Jánskému

12. listopadu 2024
ÚOCHB odhalil pamětní desku věnovanou letci RAF a spisovateli Richardu Husmannovi alias Filipu Jánskému
Pamětní deska v Glinkově ulici věnovaná letci RAF a spisovateli Richardu Husmannovi alias Filipu Jánskému, autorovi Nebeských jezdců (Foto: Tomáš Belloň/ÚOCHB)

Palubní střelec 311. československé bombardovací perutě, novinář a spisovatel Richard Husmann prožil život, za nějž by se nemuseli stydět ani autoři akčních hollywoodských scénářů. Své zkušenosti z druhé světové války zachytil v románu Nebeští jezdci, který napsal pod pseudonymem Filip Jánský. Kniha se stala prakticky ihned po svém prvním vydání v polovině šedesátých let hitem a posloužila jako předloha ke stejně úspěšnému filmu.

Vedení Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR zjistilo před pár měsíci, že Richard Husmann napsal své Nebeské jezdce v domě na Praze 6, který patří právě ústavu. Rozhodnutí umístit na dotyčnou vilu jednomu z ‚rafáků‘ pamětní desku na sebe nenechalo dlouho čekat.

„Hlavně v dnešní, stále temnější době má význam připomínat si statečnost našich krajanů, kteří ve válečných časech nasazovali při obraně Evropy před nacistickým nebezpečím své životy,“ zmínil během slavnostního aktu ředitel ÚOCHB, prof. Jan Konvalinka a dodal: „Dnešní doba po nás naštěstí nevyžaduje odhodlání nechat se rozstřílet v zadní věži bombardéru, občanská statečnost je ale zapotřebí stále. Potřebovali ji signatáři Charty 77, studenti na Národní třídě před pětatřiceti lety a nezbytná je i v současnosti.“

Slavnostního aktu se zúčastnila zástupkyně britského velvyslance v Česku Kate Davenport, která zdůraznila význam spolupráce obou států prověřenou těžkými válečnými zkušenostmi. Kromě toho přijala pozvání i řada osobností veřejného života, zejména těch, které zajímá slavná československá stopa v Královském letectvu. O krátkou historickou vsuvku se postaral ředitel Památníku národního písemnictví, prof. Michal Stehlík. Mimo jiné řekl: „Zdůraznil bych dva momenty související s životem i dílem Richarda Hussmanna. Tím prvním je odvaha a odhodlání tehdy sedmnáctiletého kluka odejít za hranice s ochotou položit život za svobodu státu. A tím druhým je péče o paměť, protože přesně tenhle odkaz nám předal ve svém díle Nebeští jezdci. Tyto momenty jsou dle mého aktuální i dnes.“

Na své setkání s letci RAF zavzpomínal herec Ondřej Vetchý, představitel hlavní role známého snímku Tmavomodrý svět, který letos převzal z rukou prezidenta republiky státní vyznamenání Medaili za zásluhy. Památku Richarda Husmanna uctili společně s lidmi z ÚOCHB také například signatář Charty 77, bývalý politik a vysokoškolský pedagog Daniel Kroupa, podnikatel a filantrop Jan Dobrovský či režisér Jan Hřebejk.

Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow