Aktuální spolupráce Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR s americkou farmaceutickou společností Gilead Sciences navazuje na slavnou historii, díky které vznikly léky dodnes pomáhající milionům lidí na planetě.
Zástupci firmy Gilead se do Prahy vypravili už po několikáté. Poslední, říjnová návštěva je součástí společného výzkumného programu Gilead Sciences Research Centre. Ten se zaměřuje na naléhavé a nenaplněné zdravotní potřeby, konkrétně v oblasti virových, zánětlivých a onkologických onemocnění.
Jak podotkl během jedné z dřívějších cest do české metropole viceprezident Gilead Sciences pro výzkum v oblasti virologie, Tomáš Cihlář, cílem společného úsilí je ukončení epidemie HIV, eliminace virové hepatitidy a zlepšení připravenosti na příští pandemie virových infekcí. Silná výzkumná spojenectví jsou podle něj pro dosažení těchto cílů klíčová.
Partnerský výzkumný program Gilead Sciences Research Centre vyrůstá z jedinečné spolupráce ÚOCHB a Gileadu z počátku 90. let. Tehdy si velmi malá a ještě neznámá farmaceutická společnost licencovala několik sloučenin objevených někdejším ředitelem ústavu Antonínem Holým. Ze tří z nich pak následně úspěšně vyvinula řadu léků zlepšujících životy milionů pacientů s HIV a hepatitidou B.
„Díky spolupráci s Gilead Sciences mají skvělé vědecké nápady z našeho ústavu větší šanci, že by se mohly přetavit v lék, který pomůže mnoha lidem na celém světě. Ostatně, navazujeme na velmi úspěšnou tradici,“ dodává ředitel ÚOCHB, prof. Jan Konvalinka.
Původně pětiletý program Gilead Sciences Research Centre at IOCB Prague odstartoval v roce 2006. Dalších prodloužení se dočkal v letech 2011, 2016 a naposledy letos. V jeho rámci Gilead poskytoval finanční podporu přes 1 mil. dolarů ročně na inovativní výzkumné projekty ÚOCHB na poli lidských nemocí.
V rámci své poslední návštěvy připravili kolegové a kolegyně z Gileadu několik přednášek, které zcela zaplnily přednáškový sál v ÚOCHB. Dvě z nich uspořádala iniciativa Women in Science at the IOCB. Neformální část programu využili hlavně přítomní studenti, s nimiž lidé z americké farmaceutické společnosti sdíleli i své životní příběhy a občas klikatou cestu k vědě.