Čeští vědci získají přístup k citlivým datům z biomedicínského výzkumu z celé Evropy
Evropská věda směřuje k co největší otevřenosti, tedy k tomu, aby vědecká komunita mohla sdílet a co možná efektivně využívat výzkumná data. K tomu je ovšem nutné uchovávat je v jednotném formátu. Právě proto vzniká na 1. LF UK ve spolupráci s ÚOCHB úložiště, které českým vědcům a vědkyním umožní sdílet citlivá genomická data získaná v biomedicínském výzkumu. Tento datový uzel je součástí celoevropské platformy FEGA.
Sdílení a využívání rozsáhlých medicínských dat je důležité například pro rozvoj personalizované medicíny, kdy je léčba šitá na míru jednotlivým pacientům. K tomu je znalost genomu, tedy genetické informace uložené v DNA, nezbytná. „Kromě toho můžeme lépe objasnit podstatu a příčiny vzniku vzácných nebo multifaktoriálních genetických onemocnění,“ říká dr. Věra Franková z Ústavu humanitních studií 1. lékařské fakulty UK.
Nově vznikající společné pracoviště 1. lékařské fakulty UK a Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR bude provozovat bezpečné datové úložiště pro citlivá genomická data a zároveň datový uzel pro jejich sdílení v rámci evropské platformy FEGA (Federated European Genome-phenome Archive). „Tzv. federovaný systém umožňuje, aby lokálně uložená data neopouštěla místo svého vzniku, ale zároveň byla dostupná pro další výzkumníky, kteří mají oprávnění je využívat,“ přibližuje bioinformatik prof. Jiří Vondrášek z ÚOCHB.
Maximálně bezpečné úložiště
FEGA zpřístupňuje data pro specializované analýzy a výzkumníkům z různých evropských zemí poskytuje cenná, ovšem anonymní genomická data.
„Klíčové je, že FEGA respektuje etické standardy a právní předpisy jednotlivých zemí a zajišťuje, aby přístup k datům byl řízený, transparentní a maximálně bezpečný,“ zdůrazňuje dr. Franková, která působí na 1. lékařské fakultě UK také jako etička pro Banku biologického materiálu.
Předpokládá se, že FEGA uzel bude mít dostatečné kapacity pro sdílení citlivých údajů z 1. lékařské fakulty UK, Všeobecné fakultní nemocnice v Praze i z dalších tuzemských výzkumných institucích. „Zřízení datových uzlů umožní českým výzkumníkům přístup k rozsáhlé síti evropských datových zdrojů, čímž se významně podpoří interdisciplinární spolupráce a posílí zapojení českých vědců do mezinárodních projektů,“ vyzdvihuje prof. Zdeněk Kleibl z Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Zdroj: https://www.lf1.cuni.cz/cesti-vedci-ziskaji-pristup-ke-genomickym-datum-z-cele-evropy