Regulace růstu a metabolismu cestou mTOR
Popis projektu
Moje laboratoř se zajímá o regulaci metabolismu a růstu. Zájem pramení z naší práce na signální dráze související s protein kinázou mTOR, která je označována za hlavní regulátor růstu a anabolické odpovědi na přítomnost živin.
Lysozomy a další organely, jako např. mitochondrie, jsme začali studovat, když se ukázalo že hrají z hlediska dostupnosti základních živin v aktivaci mTORC1 klíčovou roli. Vyvinuli jsme metody pro izolaci a profilování membránových organel (např. Lyso-IP), použili jsme je k identifikaci genů s dříve neznámou funkcí, prokázali jejich zapojení do patofyziologie různých onemocnění. Protože mTORC1 detekuje dostupnost základních živin, začali jsme se zajímat o metabolické dráhy, pomocí kterých buňky inkorporují biomasu a generují energii.
- Detekce živin pomocí mTORC1 in vitro a in vivo. Naším cílem je identifikovat senzor, který pro dráhu mTORC1 detekuje glukózu; objevit nové senzory živin u dalších zvířat kromě savců; a pochopit, jak senzory živin fungují in vivo.
- Lysozomy v normální fyziologii a onemocnění. Snažíme se porozumět tomu, jak neurodegenerativní onemocnění ovlivňují funkci lysozomů a identifikovat specifický obsah lysozomů ve specializovaných buňkách.
- Ve spolupráci s chemiky vyvíjíme molekuly s terapeutickým potenciálem, které se zaměřují na jednotlivé části dráhy mTOR a na lysozomální proteiny.
Obor: Vývojová a buněčná biologie
Vysoké školy
Studenti doktorského studia musí být zapsáni na partnerské univerzitě a zároveň budou zaměstnáni na ÚOCHB na částečný nebo plný úvazek, což zajistí zajímavé finanční ohodnocení (univerzitní stipendium + plat na ÚOCHB). Každá univerzita má svůj vlastní přijímací proces, včetně termínů pro přihlášky, který je oddělený od přijímacího řízení na ÚOCHB. Podrobnosti můžete projednat s příslušným tutorem.
Jak se přihlásit
Jděte prosím na stránku PhD projects at IOCB Prague – Call for Applications 2025 a postupujte podle instrukcí.