Týden Akademie věd v ÚOCHB 2024

Přednášky, exkurze a workshopy v rámci letošního Týdne Akademie věd ČR budou v ÚOCHB probíhat od pondělí 4. do soboty 9. listopadu.

Program průběžně doplňujeme.

Pondělí 4. listopadu

10–11:00 | Přednáška: Women in Science – What do we know? (Štěpán Jurajda)

Přednášející: Prof. Ing. Štěpán Jurajda, Ph.D., DSc., CERGE-EI

Téma: Why are there so few women in science? We will start with general lessons (from labor economics) on what drives the labor-market participation of educated women. Next, we will discuss the evolution of the participation of women in science, and nature vs. institutions/social norms as driving factors. Finally, we will review causal (as opposed to descriptive) evidence on policies that increase the participation of women in science, esp. in STEM fields.

Přednášku organizuje iniciativa Women in Science at IOCB.

Rezervace najdete zde.

Úterý 5. listopadu

18-19:15 | Živé natáčení podcastu CHEmic s Veronikou Sedláčkovou

Průlom ve zkoumání základních chemických nástrojů života, proteinů, odměnila letos Švédská královská akademie Nobelovou cenou za chemii. Sestrojit nové struktury bílkovin nebo předvídat jejich složité struktury patřilo donedávna do roviny sci-fi a tento obrovský vědecký posun slibuje nové možnosti v léčbě dosud neléčitelných chorob nebo ve vývoji moderních materiálů. Stejné chemii jako nobelisté se v ÚOCHB věnuje i prof. Lubomír Rulíšek, který přijal pozvání do podcastu CHEmic. Stejně jako jeho kolega z ústavu Dr. Pavel Majer, který je úspěšný ve vývoji látek s protirakovinnými účinky. Moderuje Veronika Sedláčková. 

Rezervace najdete zde.

Čtvrtek 7. listopadu

9–16:00 | Den otevřených dveří pro školy

Exkurze do laboratoří a přednášky pro školní třídy (pro žáky a studenty od 8. třídy ZŠ a tercie osmiletých gymnázií)

  • Podrobnosti najdete zde.

Pátek 8. listopadu

9–12:00 | Science excursions for schools in English

Exkurze do laboratoří a přednášky pro školní třídy v angličtině (pro žáky a studenty od 8. třídy ZŠ a tercie osmiletých gymnázií)

  • Podrobnosti najdete zde.

Sobota 9. listopadu

9–16:00 | Den otevřených dveří pro širokou veřejnost 

Po celý den budou v ústavu probíhat exkurze do laboratoří, přednášky a prezentace představující výzkum našich vědeckých skupin a prostředí, v němž se odehrává.

Podrobnosti najdete zde.

Jak se vyrábí vědecká aparatura?

Vědci pro svoji práci využívají velké množství nejrůznějších přístrojů a nástrojů, z nichž některé nelze jednoduše koupit. Proto má ÚOCHB vlastní Vývojové centrum, které se věnuje jak výrobě drobností, tak vývoji a sestavování komplexních přístrojů. Přijďte se podívat a vyzkoušet si, jakým způsobem se ohřívají a chladí chemické reakce, jak využívat LEDky všech možných barev, anebo si zkusit práci na jedinečném vláknovém laseru na plechy či devítitunovém počítačem ovládaném obráběcím stroji.

Podrobnosti najdete zde.

Chemické pokusy pro děti od 8 let (na rezervaci)

Laboratorní plášť, ochranné brýle, rukavice a hlavně několik jednoduchých, ale zajímavých pokusů – to vše máme připravené pro malé nadějné chemiky, kteří si chtějí vyzkoušet práci v opravdové laboratoři. Program je určen pro děti od 8 let

Podrobnosti najdete zde. (OBSAZENO)

Po celý týden (4. až 10. listopadu)

Minivýstava Věda v hexagonu – Akademie věd ČR

📍 Foyer budovy Akademie věd ČR (Národní 3, Praha 1)

📅 4. až 9. 11. od 9:30 do ⁠19 hod., 10. 11. od 9:30 do ⁠13 hod.

Prozkoumejte zákeřný svět krvelačných červů – krevniček, odhalte tajemství boje s tuberkulózou a ponořte se do nekonečné knihovny organických sloučenin. Nejenže se dozvíte více o těchto klíčových tématech, ale také zjistíte, jak vědci a vědkyně přistupují k řešení složitých problémů. Věda se pomocí této barevné a světelné instalace stává zábavnou a dostupnou pro všechny. Ponořte se do světa, ve kterém se mikroskopické stává monumentálním. Tato moderní expozice kombinuje hravost s vědeckou přesností.