Projekty spolufinancované z NPO prostřednictvím TA ČR

Projekty spolufinancované s podporou Technologické agentury ČR v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.

Loga: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy; Národní plán obnovy; Financováno Evropskou unií – Next Generation EU

Název projektu: Barevná centra v diamantových nanojehlách pro intra- a extracelulární kvantové snímání (EXTRASENS)

Registrační číslo projektu: TH90010001

Základní věda o živé přírodě a praktická medicína potřebují nástroje pro zkoumání elektromagnetického pole, teploty a pH s nanometrovým prostorovým rozlišením, aby bylo možné nahlédnout do intra- a extracelulárních procesů. EXTRASENS vyvíjí multimodální kvantový biosenzor doplněný o funkci biozobrazování s vysokým rozlišením pomocí barevných center dusíkové vakance (NV) a křemíkové vakance (SiV) v biokompatibilních diamantových monokrystalických nanojehličkách (DNN) ověřených v laboratoři (TRL4). Klíčové výkonnostní indikátory vyžadují prostorové rozlišení měření elektrických a magnetických polí v reálném čase, teploty a pH dosažitelné menší než 20 nm díky dokonalé krystalinitě DNN a přesnému umístění barevných středů nad osou jehly. Referenční měřítko pro multimodální snímání je určeno mimořádnou citlivostí optických vlastností barevných center na drobné změny sondovaných fyzikálních hodnot, což již bylo prokázáno partnery projektu a/nebo jinými skupinami. Převedením konceptů kvantové vědy do technologických aplikací EXTRASENS vyvíjí nové využitelné produkty (vše do TRL4):

  • diamantové nanojehly s přesně umístěnými barevnými středy NV a SiV, syntetizované pomocí škálovatelné chemické depozice z plynné fáze (CVD),
  • běžné postupy a metodiky pro biofunkcionalizaci CVD diamantů,
  • multimodální senzor založený na NV a SiV nebo pouze na barevných středech NV v DNN,
  • metody, algoritmy a software použitelné pro různá zobrazovací schémata s vysokým rozlišením doplněná o kvantové snímání,
  • biozobrazovací zařízení s prostorovým rozlišením <20 nm.

Termín realizace: 1. 5. 2024 – 31. 12. 2026

Příjemce dotace: Ústav organické chemie a biochemie AV ČR

Hlavní řešitel: Petr Cígler (v rámci projektu bude tým Petra Cíglera pracovat na syntéze diamantových nanojehel a jejich biokompatibilizaci)

Partneři projektu:

  • University of Eastern (Finland), Center of Photonics Research, Prof. Polina Kuzhir – koordinátor projektu
  • Ulm University (Germany), Institute for Quantum Optics, Prof. Fedor Jelezko
  • Center for Physical Sciences and Technology (Lithuania), Department of Molecular Compound Physics, Prof. Leonas Valkunas
  • University of Warsaw (Poland), Quantum Optics Lab, Dr. Radek Łapkiewicz

Projekt EXTRASENS je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci mezinárodní výzvy QuantERA II Call 2023, resp. Programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje EPSILON. Projekt EXTRASENS je financován v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.

Název projektu: Výrazné zvýšení interoperability RDF se Solid Pody (TRIPLE)

Registrační číslo projektu: TH86010003

Cílem projektu TRIPLE je rozšířit stávající i budoucí RDF zdroje mezi širší vědeckou komunitu. Toho bude dosaženo vývojem inovativních řešení ve čtyřech oblastech:

  • Umožníme uložit soukromá (nepublikovaná) data do Solid Podů, nově vznikající technologie umožňující decentralizovaným soukromým úložištím hostovat soukromá RDF data.
  • Optimalizujeme federované dotazy zahrnující veřejné i soukromé koncové body, což umožní uživatelům dotazovat se více zdrojů z jejich Solid Podu.
  • Adaptujeme nejmodernější RDF dokumentační nástroje a zpřístupníme je pro všechny koncové body, včetně Solid Podů.
  • Vyvineme vizualizaci datového modelu, sady standardizovaných federovaných dotazů a pokročilé nástroje pro analýzu a vyhodnocování dotazů, které pomohou novým uživatelům porozumět zdrojům dat a efektivně spouštět federované dotazy. Užitečnost těchto nástrojů budeme demonstrovat na technicky náročném a vědecky relevantním příkladu: hledání vhodných organismů pro bioremediaci.

Plánované výsledky projektu (ÚOCHB):

  • Federated Query Analyser (R) jako nástroj pro analýzu vyhodnocovánı́ federovaných dotazů, jenž umožnı́ sledovat veškerou komunikace mezi koncovými body vyhodnocujícími dotaz.
  • Federated Query Engine (R) jako rozšı́řenı́ existujı́cı́ implementace SPARQL enginu o pokročilé možnosti vyhodnocovánı́ federovaných SPARQL dotazů.Termín realizace: 1. 10. 2023 – 30. 9. 2025

Příjemce dotace: Ústav organické chemie a biochemie AV ČR

Hlavní řešitel: RNDr. Jakub Galgonek, Ph.D.

Partneři projektu: 

  • SIB Swiss Institute of Bioinformatics
  • Universiteit Gent

Projekt TRIPLE je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci mezinárodní výzvy CHIST-ERA IV Call Open Research Data2022, resp. Programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálnı́ho vývoje EPSILON. Projekt TRIPLE je financován v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.