Tisková zpráva

Prokázání existence piezoelektrického jevu na molekulární úrovni

14. února 2018
Prokázání existence piezoelektrického jevu  na molekulární úrovni

Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, Fyzikálního ústavu AV ČR a Univerzity Palackého v Olomouci prokázali existenci piezoelektrického jevu u jednotlivých molekul. Práce publikovaná v prestižním časopise Journal of the American Chemical Society představuje průlom ve studiu elektromechanického chování molekul a otevírá novou cestu ke konstrukci molekulárních motorů, snímačů či generátorů elektrické energie v rozměrech nanosvěta.

Piezoelektrický jev odpovídá za vznik elektrického napětí v určitých materiálech v závislosti na vnějším mechanickém namáhání (tzv. přímý piezoelektrický jev), popř. způsobuje mechanickou deformaci materiálu v závislosti na vnějším elektrickém poli (tzv. nepřímý piezoelektrický jev). Tyto efekty nalezly praktické uplatnění v mnoha oblastech lidské činnosti včetně automobilového, počítačového, lékařského a vojenského průmyslu. Běžně se s piezoelektrickým jevem setkáváme při používání mobilního telefonu, mikrofonu, zapalovače, využívá se v systému airbagů, sonarech či rastrovacích mikroskopech. V současné době se rovněž intenzivně zkoumá možnost aplikace piezoelektrického jevu v nanotechnologiích. Prokázání tohoto efektu na úrovni jednotlivých molekul, což je jedním z klíčových předpokladů pro aplikaci v molekulárních zařízeních, však zůstávalo dlouhou dobu nenaplněnou výzvou.

„V úzké spolupráci s fyziky jsme poprvé prokázali existenci silného nepřímého piezoelektrického jevu u jednotlivých molekul odvozených od heptahelicenu, což je uhlíkatá sloučenina připomínající svým šroubovicovým uspořádáním pružinu,“ uvádí Ivo Starý, vedoucí týmu chemiků, který danou látku v ÚOCHB připravil.

Zmíněný efekt byl pozorován týmem z FZÚ pomocí hrotové rastrovací mikroskopie u molekul umístěných na povrchu stříbra. Jeho vedoucí, Pavel Jelínek, upřesňuje: „Velikost piezoelektrické konstanty vypočtené z experimentálních dat je výrazně vyšší než u známých piezoelektrických polymerů a je srovnatelná s hodnotou zjištěnou u některých anorganických materiálů, jako je např. oxid zinečnatý. Navíc se nám podařilo vysvětlit původ molekulárního piezoelektrického jevu pomocí kvantově mechanických výpočtů.“

Jak se projevuje nepřímý piezoelektrický jev v nanoměřítku? Studovaná šroubovicová molekula s vnitřním dipólem se sama natáhne nebo stlačí v závislosti na síle a polaritě vnějšího elektrického pole. To vzniká vložením napětí mezi stříbrnou podložku a atomárně ostrý hrot rastrovacího mikroskopu, který se nachází přímo nad vybranou molekulou. Vzhledem k tomu, že lze sledovat změnu výšky molekuly s vysokou přesností, je možné prokázat vratnou deformaci molekuly vlivem elektrického pole. Spřažení mechanického pohybu molekuly a změny elektrického pole, což dle teorie platí obousměrně, představuje most do světa molekul vykonávajících mechanickou práci na straně jedné a molekulárních nanogenerátorů elektrické energie na straně druhé.

Článek: 

Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow