Zveme vás na letošní Noc vědců, během které se ponoříme do fascinujícího světa chemických proměn a biologických metamorfóz. Připravte se na večer plný překvapení, objevů a interaktivních zážitků, které vás vtáhnou do světa vědy, kde se vše neustále mění a vyvíjí.
Prozkoumáme spolu chemické reakce, které přeměňují jednoduché molekuly na složité struktury, a biochemické procesy, které umožňují životní cykly organismů a jejich neustálé přizpůsobování prostředí. Čekají na vás také laboratorní workshopy, poutavé přednášky a ukázky.
Přijďte a nechte se unést vědou, která mění naše chápání života a světa okolo nás. Vědci a vědkyně svým bádáním neustále otevírají nové možnosti a mění hranice našeho poznání. Během Noci vědců u toho můžete být s námi.
v pátek 27. září 2024 od 18 do 22 hod.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, Flemingovo nám. 2, Praha 6–Dejvice (Jak se k nám dostanete?)
Exkurze do laboratoří
Během série krátkých exkurzí vás provedeme fascinujícím světem proměny z pohledu různých vědních oborů. V rámci 25minutových návštěv zavítáte do nejrůznějších laboratoří, kde vám představíme náš výzkum.
👃🏼 Tajemný svět hmyzích smyslů
Začátek v 18:00, 19:00, 20:00 a 21:00
Jen těžko si umíme představit, jak vnímá svět jiný živočich, a ještě méně, když postrádá zrak a řídí se hlavně čichem. Pojďte navštívit tři místnosti v podzemí – laboratoř, kde si představíme svět chemických látek a feromonů, subtropickou expozici termitů a švábů a nakonec i tropický deštný prales. Jen pro odvážné. Nic pro arachnofobiky!
👈👉 Molekuly v říši divů
Začátek v 18:15, 19:15, 20:15 a 21:15
Jak může zrcadlový obraz té samé molekuly proměnit lék v nebezpečnou látku? Proč změna tvaru proteinu způsobí vážná onemocnění, jako jsou Alzheimer či Parkinson? Přijďte zjistit, jak zkoumáme 3D strukturu molekul pomocí pokusů a výpočtů a jak nám to pomáhá pochopit jejich chování.
💉 Molekuly proti krvelačným parazitům
Začátek v 18:30, 19:30, 20:30 a 21:30
V ÚOCHB se zabýváme i enzymy, které potřebují parazité pro trávení lidské krve. Studujeme např. evropská klíšťata přenášející boreliózu a encefalitidu či tropické krevničky způsobující bilharziózu u 200 milionů lidí. Naším cílem je zjistit, jak tyto důležité enzymy fungují, a připravit účinné molekuly, které blokují jejich funkci a mohou být využity jako antiparazitární léčiva.
💠 Nanočástice pro diagnostiku a medicínu
Začátek v 18:45, 19:45, 20:45 a 21:30
Fascinující svět nanotechnologií odhaluje nové možnosti v diagnostice a léčbě nemocí. Objevte, jak lze využít nanodiamanty v moderní medicíně, a zjistěte, jak se z nepatrného černého prášku stávají pokročilé senzory pro měření teploty a diagnostiku rakoviny.
🚶🏽 Procházky tajnými chodbami ústavu
Začátek v 18:30, 19:30 a 20:30
Kdo se nebojí tmy a tajných chodeb, kde vede nekonečná spleť potrubí, je srdečně zván. Podíváte se, jak je zabezpečen komplikovaný chod našeho ústavu, a porozumíte blíže praktické stránce vědeckého zázemí. Nahlédnete do míst, kam se jen tak někdo nedostane. Baterky s sebou!
Procházka trvá přibližně 40 min.
🎙️ Podcast CHEmic LIVE s Veronikou Sedláčkovou a hostem Jiřím Jiráčkem
Začátek 18:30
Mluvíme-li o proměně, mluvíme také o chemii a reakcích, které tato věda popisuje. Doslova na vlastní kůži pociťujeme, jaké změny způsobují v lidském těle hormony.
Jednomu z nich, inzulínu a taky inzulínu podobným růstovým faktorům, se v Ústavu organické chemie a biochemie věnuje vědecká skupina vedená Dr. Jiřím Jiráčkem.
Jakou roli hrají hormony v regulaci metabolismu, ve vývoji diabetu, rakoviny nebo neurologických a růstových onemocnění?
Na to se Veronika Sedláčková zeptá Jiřího Jiráčka v podcastu CHEmic a vy můžete být u toho.
Program potrvá přibližně 40 min.
Rezervujte si své místo zde.
⚗️ Zábavné chemické pokusy pro děti od 8 let
Začátek workshopu v 18:15 a 19:30
Laboratorní plášť, ochranné brýle, rukavice a hlavně několik jednoduchých, ale zajímavých pokusů – to vše máme připravené pro zvídavé děti a jejich blízké, kteří si chtějí vyzkoušet práci v opravdové laboratoři.
Program je určený pro děti od 8 let s dospělým doprovodem. Rezervace se provádí pouze pro dítě, s jedním dospělým navíc počítáme automaticky. Pokusy může provádět každé dítě výhradně v páru s doprovodem.
Prosíme, respektujte věkový limit – z praktických a bezpečnostních důvodů nemohou být bohužel mladší děti do laboratoře vpuštěny.
Rezervujte si své místo zde. [Workshop je již plně obsazen.]
🧬 DNA ve virtuální realitě
18 – 22 hod. (vhodné od 12 let)
Každou sekundu se v živé buňce uskuteční tisíce a tisíce proměn. Mnoha z nich kraluje molekula DNA. Tato dvoušroubovice v sobě nese veškeré informace potřebné k tomu, aby mohlo fungovat všechno živé od jednobuněčných organismů až po člověka. Jak ale DNA vlastně vypadá a z čeho se skládá? A jak vypadá v prostoru? Přijďte se ponořit do struktury DNA a odhalte s námi taje této královny biologických dějů.
🦠 Drastické proměny
17 – 22 hod. (vhodné pro všechny věkové kategorie)
Vajíčko, ze kterého se vyvine krvelačný parazitický červ. Plíce, jež se pomalu mění na bělavou hmotu připomínající sýr. Nejedná se o začátek hororového románu, nýbrž o závažná lidská onemocnění vyskytující se na celé planetě. Vědci a vědkyně v ÚOCHB ale usilovně hledají nové účinné látky, které by se mohly proměnit v léčiva.
Zahrajte si na zvídavého vědce či vědkyni v naší nové interaktivní a udržitelné instalaci, díky které je věda zábavná a dostupná všem. Zavedeme vás do světa, kde se mikroskopické stává monumentálním. Prozkoumáte zákeřný svět parazitických krevniček, odhalíte tajemství boje s tuberkulózou nebo se ponoříte do nekonečné knihovny organických sloučenin.
Nejenže se dozvíte více o těchto fascinujících tématech, ale také zjistíte, jak vědci a vědkyně přistupují k řešení složitých problémů. Tato moderní expozice kombinuje hravost s vědeckou přesností. Přijďte se inspirovat a objevte krásu a komplexnost vědy skrze interaktivní hry, které osloví každého bez ohledu na věk či předchozí znalosti.