PhD projekt

Výzkum mechanismů replikace a rezistence proti inhibitorům u bunyavirů: Zaměření na virus horečky údolí Rift (RVFV) a virus Hazara

Tutor
Milan Kožíšek
arrow
Skupina
Skupina Jana Konvalinky
Proteázy lidských patogenů
arrow

Popis projektu

Tento doktorský projekt se zaměří na mechanismy replikace dvou vybraných bunyavirů: viru horečky údolí Rift (RVFV) a viru Hazara. Bunyaviry jsou RNA viry s negativní polaritou, které mají významný dopad na veřejné zdraví a zemědělství. RVFV, člen rodu Phlebovirus, je zoonotický patogen způsobující závažná onemocnění u lidí a hospodářských zvířat, přenášený primárně komáry a pakomáry. Virus Hazara, člen rodu Nairovirus, bude sloužit jako model pro studium viru krymsko-konžské hemoragické horečky (CCHFV), vysoce patogenního viru úrovně BSL-4.

Cíle projektu:

  1. Výzkum účinnosti potenciálních polymerázových inhibitorů přímo proti virům, tak pomocí systému minireplikon.
  2. Identifikovat a charakterizovat mutace, které zajišťují rezistenci vůči těmto inhibitorům.
  3. Posoudit dopad těchto rezistentních mutací na replikaci a vývoj RVFV vektorového hmyzu, pakomára Phlebotomus orientalis.
  4. Výzkum buněčných proteinů, které interagují s virovou polymerázou – proteinem L u RVFV.

Výzkum bude zahrnovat pokročilé techniky, včetně práce s živými viry v zařízení úrovně BSL-3 a minireplikonových testů pro studium virové replikace a účinků inhibitorů v kontrolovaném prostředí. Kromě toho student provede expresi a purifikaci virových proteinů pomocí bakulovirového systému v hmyzích buňkách. Výsledky přispějí k pochopení mechanismů replikace bunyavirů, vývoje rezistence a dopadů na interakce mezi virem a jeho vektorem. Tento výzkum by mohl nakonec přispět k vývoji antivirových strategií pro boj s infekcemi bunyavirů, zejména u vysoce rizikových patogenů, jako je CCHFV.


Obor: Molekulární a buněčná biologie, genetika a virologie

Vysoké školy

Studenti doktorského studia musí být zapsáni na partnerské univerzitě a zároveň budou zaměstnáni na ÚOCHB na částečný nebo plný úvazek, což zajistí zajímavé finanční ohodnocení (univerzitní stipendium + plat na ÚOCHB). Každá univerzita má svůj vlastní přijímací proces, včetně termínů pro přihlášky, který je oddělený od přijímacího řízení na ÚOCHB. Podrobnosti můžete projednat s příslušným tutorem.

Jak se přihlásit

Jděte prosím na stránku PhD projects at IOCB Prague – Call for Applications 2025 a postupujte podle instrukcí.

Sdílet článek