Správa výzkumných dat
V ÚOCHB klademe důraz na širokou dostupnost a opakovanou použitelnost výsledků výzkumu a při nastavování pravidel správy výzkumných dat se řídíme zásadou "otevřené jak jen možno, uzavřené jak jen nutno“. Tento přístup podporuje spolupráci, zlepšuje kvalitu výzkumu a zvyšuje jeho dopad, což prospívá výzkumné komunitě i samotným vědcům. Výzkumná data považujeme za nedílnou součást výzkumného procesu. Proto jsme přijali strategii, jejímž cílem je zajistit, aby postupy správy dat v ÚOCHB dodržovaly principy FAIR (Findability = vyhledatelnost, Accessibility = dostupnost, Interoperability = interoperabilita a Reuse = opětovná využitelnost) a podporovaly kvalitu a integritu výzkumu.
Základní principy
Výzkumná data musí být spravována podle nejvyšších standardů po celou dobu jejich životního cyklu a výzkumní pracovníci by měli vynaložit veškeré přiměřené úsilí, aby spravovali svá data v souladu s principy FAIR. Žádná část životního cyklu dat nesmí porušovat práva duševního vlastnictví, obecná nařízení o ochraně údajů, etické předpisy či zákon o kybernetické bezpečnosti a musí splňovat všechny příslušné právní, ústavní a smluvní požadavky.
Toto jsou základní principy vycházející z datové politiky ÚOCHB, jimiž se v ústavu řídíme:
Sběr a ukládání dat
- Výzkumní pracovníci jsou odpovědní za bezpečné ukládání veškerých relevantních výzkumných dat, aby se zabránilo neoprávněnému přístupu či náhodné nebo úmyslné ztrátě dat.
- Standardizovaná metadata mají být uložena v důvěryhodném úložišti a ve standardizovaném formátu. Pokud nejsou stanovena žádná omezení, metadata mají popisovat rozsah dat, jejich účel, autora, datum, typ, použitý software a případná přístupová omezení.
- Výzkumní pracovníci z core facilities odpovídají za poskytování relevantních metadat uživatelům služeb. Všichni výzkumní pracovníci by měli rozumět metadatovým standardům specifickým pro jejich akademický obor.
- Při importu či exportu výzkumných dat obsahujících citlivé informace musí být sepsána a uzavřena dohoda o ochraně osobních údajů.
- Výzkumní pracovníci by měli vytvářet a pravidelně aktualizovat plány správy dat pro své projekty, a to i v případě, že to jejich grantové projekty nevyžadují. Tím zajistí poskytování úplných a přesných dat.
- Výzkumní pracovníci jsou odpovědní za to, aby data byla získávána etickým způsobem.
Uchovávání dat
- Všechna publikovaná data musí být uložena alespoň na dvou nezávislých paměťových médiích, například na fyzickém zařízení a síťovém cloudu, a to ve vzdálených fyzických lokalitách. Minimální doporučená doba uchovávání je deset let od jejich oficiálního zveřejnění, případně déle v závislosti na požadavcích konkrétního projektu. Pokud vznikne smluvní závazek k dřívějšímu vymazání jakýchkoli údajů, musí být taková informace uvedena v aktualizovaném plánu správy výzkumných dat.
- Publikovaná výzkumná data by měla být opatřena vyhledatelnými trvalými identifikátory.
Sdílení dat
Data z výzkumu by měla být zpřístupněna pro opětovné použití v co nejširším rozsahu podle zásady „otevřené jak jen možno, uzavřené jak jen nutno“.
Toto jsou zásady, jimiž se mají naši výzkumníci řídit:
- Výzkumná data mají být sdílena společně s příslušnými metadaty, aby poskytovala dostatečné informace o svém původu a byla lépe vyhledatelná pro případné opakované použití.
- Metadata sdílených údajů by měla obsahovat odkazy, pokud možno využívající trvalých identifikátorů, na jiné související výstupy či objekty.
- Výzkumná data by měla být přednostně sdílena s využitím trvalých identifikátorů, aby je bylo možné později dohledat.
- Kde je to vhodné, publikovaný výzkum by měl obsahovat prohlášení o dostupnosti dat, které popisuje, jak lze k příslušným datům přistupovat (např. pod jakou licencí).
- V souladu s právy k duševnímu vlastnictví a potenciálními zákonnými a smluvními závazky by měla být datům přidělena příslušná licence stanovující podmínky pro jejich opětovné použití. Doporučuje se používat otevřené licence, jako je Creative Commons Attribution (CC BY).
- Při jakémkoli druhu spolupráce je nutné, aby výzkumní pracovníci náležitě pečovali o data podléhající ochraně duševního vlastnictví a odpovídajícím způsobem je smluvně zajišťovali. Smlouvu připravuje dceřiná společnost ústavu IOCB Tech.
- Výzkumná data by měla být sdílena prostřednictvím důvěryhodného úložiště nebo platformy vhodné pro danou výzkumnou oblast.
Úlohy, povinnosti a odpovědnost
Ústav má klíčovou roli při zajišťování vhodných podmínek pro výzkumníky a náležitou správu výzkumných dat v souladu s jeho datovou politikou. Konkrétně je ústav odpovědný za:
- poskytování odpovídajícího a aktuálního školení o správě výzkumných dat příslušným výzkumným pracovníkům,
- zajištění toho, aby tyto zásady byly v případě potřeby revidovány a aktualizovány,
- poskytování infrastruktury a služeb, včetně etické podpory, s cílem zajistit, aby všichni výzkumní pracovníci mohli dodržovat požadavky pro správu dat,
- hledání nových způsobů, jak postupovat v oblasti správy dat,
- jmenování pracovníka na pozici Data Steward, který udržuje kontrolu nad daty v oblasti správy dat a naviguje ostatní v datové správě.
Výzkumné skupiny se od sebe liší ve výzkumných standardech a metodice. Dobrá vědecká praxe má být ale samozřejmým cílem všech. Vedoucí skupiny jsou v rámci správy dat odpovědni za to, že:
- jsou obeznámeni se zásadami stanovenými v datové politice a zajišťují podmínky ve svém týmu, které vedou ke správné správě dat,
- všichni členové skupiny znají zásady správy dat a dodržují je,
- neporušují datovou politiku ÚOCHB,
- závažná porušení pravidel pro získávání, ukládání nebo sdílení dat jsou nahlašována etické komisi,
- jsou si vědomi role Data Stewarda a podporují rozvoj oblasti správy dat v ÚOCHB tím, že sdílí své názory a návrhy na zlepšení,
- se zapojují do rozhodovacího procesu týkajícího se zlepšení správy výzkumných dat v ÚOCHB.
Je důležité, aby se na správné datové správě podílel každý člen skupiny, včetně studentů podílejících se na výzkumu v ÚOCHB. Proto je nezbytné, aby všichni vědečtí pracovníci:
- byli obeznámeni se zásadami datové politiky ústavu a řídili se pravidly správy dat specifickými pro svou výzkumnou skupinu tak, jak jsou nastavena vedoucími skupiny, stejně jako pravidly plánu správy dat vztahujícímu se k projektu, na němž pracují,
- neporušovali datovou politiku ÚOCHB,
- oznámili závažné porušení pravidel pro získávání, uchovávání nebo sdílení dat etické komisi a, je-li to možné, vedoucímu své výzkumné skupiny.