Společná pracoviště
ÚOCHB se rozhodl rozšířit své výzkumné kapacity v několika strategických oblastech a technologiích prostřednictvím nových výzkumných laboratoří zřizovaných ve spolupráci s významnými univerzitními partnery a výzkumnými instituty.
Prvním příkladem této strategie se stala laboratoř Dr. Stelly Gonsales Chemická recyklace plastového odpadu a udržitelných polymerů, která byla založena ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze v lednu 2024.
V říjnu téhož roku vznikla ve spolupráci s Mezinárodním institutem molekulárních mechanismů a strojů Polské akademie věd výzkumná skupina Dynamika membránových struktur, kterou vede Dr. Mattia Morandi.
V listopadu 2024 pak byla ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy založena nová laboratoř Dr. Jakuba Abramsona Buněčná biologie.

Skupina Stelly Gonsales – Chemická recyklace plastového odpadu a udržitelných polymerů
Skupina se zaměřuje na vývoj účinných metod a katalyzátorů pro rozklad běžných polymerů a syntézu nových rozložitelných polymerů. V rámci organokovové chemie a mechanistických studií se výzkumníci snaží zkoumat vysoce aktivní katalyzátory a vyvíjet účinné systémy pro rozklad polymerů zpět na jejich monomerní formu nebo na sloučeniny s přidanou hodnotou. S využitím zejména levných kovových zdrojů vyvíjí katalyzátory schopné kopolymerizovat polární a nepolární monomery, aby připravili polymery s polárními jednotkami v řetězci ve snaze dospět k lépe rozložitelným a funkčním materiálům.

Skupina Mattii Morandiho – Dynamika membránových struktur
Skupina se primárně zaměřuje na pochopení vlivu membránových domén, zejména tetraspaninů, na životní cyklus extracelulárních váčků (EV). Výzkumníci identifikují, rozebírají a znovu skládají membránové komponenty, aby objasnili jejich roli v biogenezi EV, transportu nákladu a patologických změnách. Cílem je vytvořit základní atlas funkcí proteinů v EV, což poskytne nové poznatky o evoluční biologii, progresi nemocí a potenciálu navrhování nosičů podobných EV pro terapeutické využití.