Léčba cukrovky by mohla být cílenější a bezpečnější, nová sloučenina chrání kosti

Významný pokrok ve výzkumu léčby diabetu 2. typu si připsali vědci z Fyziologického ústavu AV ČR, Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a Národního institutu CarDia. Vyvinuli látku, která se jeví být bezpečnější alternativou k současným lékům proti cukrovce. Chrání totiž kosti a snižuje jejich lámavost. Novou studii publikovali v časopise Metabolism.
Látka MSDC-0602K z nové generace antidiabetických léčiv thiazolidinedionů (TZD) zlepšuje citlivost organismu na inzulin, a to bez negativních účinků na zdraví kostí, které se pojily se staršími generacemi TZD. Vědci detailně zmapovali metabolické změny v buňkách kostní dřeně a tukové tkáně. Využili k tomu pokročilé metody metabolomiky a izotopového značení. Kromě toho aplikovali princip click chemie, kdy se označují a sledují jednotlivé biologicky aktivní látky v organismu. Na rozdíl od starších léků TZD nová sloučenina aktivuje alternativní metabolické dráhy v kostech a tukové tkáni. Konkrétně u kostí podporuje tento přístup tvorbu nových buněk, a naopak potlačuje tvorbu tukových buněk v kostní dřeni.
"Naše zjištění naznačují, že látka MSDC-0602K by mohla pomoci cílené léčbě cukrovky 2. typu se sníženými nežádoucím účinky na kosterní soustavu," říká hlavní autor studie Ondřej Kuda z Fyziologického ústavu AV ČR. "Tato sloučenina totiž nejen zlepšuje citlivost na inzulin, tedy to, jak buňky využijí inzulin k regulaci hladiny cukru v krvi, ale také chrání kosti, což je klíčové pro pacienty s cukrovkou, kteří se jinak potýkají se zvýšeným rizikem zlomenin."
Popsaná multidisciplinární studie poskytuje důležitý vhled do mechanismů účinku antidiabetických léčiv a otevírá cestu k vývoji bezpečnějších a účinnějších léků proti cukrovce.

Původní článek
- Brejchova, K.; Rahm, M.; Benova, A.; Domanska, V.; Reyes-Gutierez, P.; Dzubanova, M.; Trubacova, R.; Vondrackova, M.; Cajka, T.; Tencerova, M.; Vrabel, M.; Kuda, O. Uncovering mechanisms of thiazolidinediones on osteogenesis and adipogenesis using spatial fluxomics. Metabolism 2025, 166, 156157. https://doi.org/10.1016/j.metabol.2025.156157