ÚOCHB se rozšiřuje za oceán, otevřel pobočku v americkém Bostonu
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR otevřel 18. 10. 2024 svou pobočku v americkém Bostonu. Dostává se tak do těsné blízkosti nejlepších vědeckých institucí světa, např. Harvardovy univerzity, MIT nebo Boston Medical Center (Centra klinické medicíny). Jako první z ústavů české Akademie věd expanduje za oceán, aby využil možnosti sledovat nejnovější trendy v oblasti biomedicínského výzkumu přímo v centru světového dění. Tato událost je unikátní i v rámci celé Evropy.
Rozjezd laboratoře IOCB Boston s logem českého ÚOCHB ve Spojených státech amerických znamená pro tuzemskou vědu výrazný impuls. V Mekce biotechnologického výzkumu bude totiž prezentovat české projekty, a to nejen z mateřského ústavu. Bostonská pobočka ÚOCHB má ambici stát se předsunutou hlídkou české vědy v zahraničí a také proto v ní bude působit zástupce transferové podpory z dceřiné společnosti ústavu IOCB Tech. Za úkol má mimo jiné hledat americké investory pro české výzkumné projekty. Přenos zajímavých vědeckých nápadů do praxe zajímá také ministra pro vědu, výzkum a inovace, Marka Ženíška, jak se vyjádřil už při své návštěvě v pražské základně ÚOCHB. A pozvání přijal i na otevření jeho americké pobočky.
„Je to velký den pro českou vědu. Jedná se o vůbec první případ, kdy česká vědecká instituce otevírá pobočku takového významu v zahraničí. Boston je střediskem toho nejlepšího světového výzkumu v medicinální chemii, což je obor, ve kterém ÚOCHB zaznamenal řadu úspěchů. Vzhledem k historii ústavu nemám pochyb, že zdejší výzkum bude prosperovat a díky přístupu k důležitým hráčům v sektoru vyústí rychleji v konkrétní aplikace," komentuje důležitou událost ministr Ženíšek.
Slavnostního otevření se zúčastnili také zástupci českého ministerstva školství, české ambasády v USA, významní filantropové a v neposlední řadě také osobnosti akademického světa. Vedle zástupců Harvardovy univerzity, MIT a rektorky Univerzity Karlovy, Mileny Králičkové, přijaly pozvání i legendy světové vědy, jako jsou prof. Harvey Lodish nebo prof. Bob Weinberg. Úzké propojení s nejlepšími výzkumnými institucemi světa je ovšem bonusem nejen pro akademické prostředí, ale i pro celou společnost. Díky němu se zvyšuje šance, že špičkový výzkum dospěje až ke konkrétní aplikaci, například k látce, která se stane základem nového léku.
Bostonská pobočka navazuje na silnou tradici české medicinální chemie, v níž ÚOCHB dosáhl významných úspěchů. Nejznámějším je objev dosud nejúspěšnější látky účinné proti HIV, tenofoviru. Do lékové podoby ji vyvinula a na trh uvedla americká společnost Gilead Sciences. Tenofovir změnil směr léčby HIV a zachránil miliony lidských životů po celém světě. Z vazeb na významné zahraniční ústavy těží ÚOCHB dlouhodobě, ať už se jedná o německý Max Planck, Weizmannův institut věd v Izraeli nebo americkou Stanfordovu univerzitu.
„O zřízení pobočky v USA přemýšlíme dlouhodobě,“ vysvětluje ředitel ÚOCHB, prof. Jan Konvalinka: „Z původně zvažované Kalifornie jsme se přesunuli na východ USA, protože naším zájmem je být tam, kde je co možná největší koncentrace lidí ochotných podporovat vědu. Přímý kontakt na potenciální investory je pro naše spin-offy a aplikovaný výzkum k nezaplacení. V biomedicínském výzkumu dnes není jedničkou Kalifornie, ale jednoznačně Boston a celá oblast kolem Massachusetts. ÚOCHB se chce stát silným hráčem, jasně rozpoznatelným na vědecké mapě světa.“
První laboratoř nového pracoviště vede významný biolog David M. Sabatini, kterého ÚOCHB zaměstnal v říjnu loňského roku. Dr. Sabatini rozvíjí vedle infrastruktury nového zázemí ve Spojených státech zároveň výzkumnou skupinu v Praze. Lidé z obou laboratoří budou mít šanci sdílet výsledky své práce a navzájem se navštěvovat. David Sabatini se zaměřuje na vědecké otázky související s růstem, metabolismem a stárnutím, tedy na problematiku, které se věnuje dlouhodobě. Do svého výzkumu plánuje zapojit i kolegy, kteří se zabývají strojovým učením. Tento segment se rozvíjí raketovou rychlostí, od letoška má na kontě Nobelovu cenu a také potenciál změnit podobu vědeckého zkoumání.
IOCB Boston sídlí v Cambridge-Riverside, pouhých pět minut chůze od slavného bostonského náměstí Kendall Square, kterému se kvůli koncentrované přítomnosti biotechnologických firem přezdívá „nejinovativnější čtvereční míle na světě“. Provoz zajišťuje velkorysý dar nadace Pershing Square Foundation. Ústav organické chemie a biochemie přispívá z peněz zajištěných aplikovaným výzkumem, ovšem ne z veřejných prostředků, které získává jako součást české Akademie věd. Do budoucna plánuje vedení ÚOCHB rozšíření bostonské pobočky o jednu nebo dvě další výzkumné laboratoře.