• Domů
  • Press room
  • Novinky
  • Projekt ChemCell z ÚOCHB si získal pozornost na biotechnologické konferenci Prague.bio
Článek

Projekt ChemCell z ÚOCHB si získal pozornost na biotechnologické konferenci Prague.bio

25. září 2024
Projekt ChemCell z ÚOCHB si získal pozornost na biotechnologické konferenci Prague.bio

Konference Prague.bio Conference 2024, která se konala 24. září v pražském Slovanském domě, přivítala 300 návštěvníků z řad vědců, odborníků na biotechnologie a inovátorů z celého světa. Potvrdil se tak vysoký zájem, který akce zaznamenala již loňský rok. Biotechnologie, jako jedna z klíčových technologií budoucnosti, mají v Česku své místo i prostor na další rozvoj. Na konferenci se prezentoval i projekt ChemCell týmu Milana Vrábela z ÚOCHB, který se v hodnocení prezentací umístil na třetím místě.

Letošní ročník se zaměřil na technologický transfer do univerzitních spin-offů a budování úspěšných startupů či partnerství mezi průmyslem a akademickou sférou, tedy oblasti, kde se nabízí značný potenciál k lepšímu využití. 

Velkou pozornost letos získaly přednášky dvou odborníků na transfer duševního vlastnictví a startupové prostředí. Konferenci zahájil Christian A. Stein, generální ředitel společnosti Ascenion GmbH, jedné z největších institucí pro transfer technologií v Německu, a zakladatel řady úspěšných biotechnologických společností. Hovořil o různých modelech poskytování licencí na duševní vlastnictví začínajícím podnikům z univerzit a výzkumných institucí a uvedl příklady modelů z Velké Británie, USA či Izraele a konkrétní případovou studii společnosti Cardior, spin-offu hannoverské lékařské fakulty, kterou letos koupila firma Novo Nordisk za 1,025 miliardy eur.

Dalším řečníkem byl expert ze Silicon Valley Petr Jansa, výkonný ředitel pro medicinální chemii ve společnosti Biomea Fusion a spoluzakladatel dalších inovativních start-upů. Jeho odborné znalosti navazují na spolupráci s profesorem Antonínem Holým a na vývoj nových léčiv ve společnosti Gilead Sciences. Ve své prezentaci shrnul zdroje inovací, které v současnosti hýbou světem biotechnologií v Silicon Valley.

V rámci konference se prezentovalo 12 biotechnologických startupů z regionu střední a východní Evropy a odborná porota následně vybrala 3 nejlepší prezentace. Na 1. místě se umístila polská společnost nCage Therapeutics, která vyvíjí technologii pro tvorbu nových typů vakcín. Jako druhou nejlepší vyhodnotila porota prezentaci českého startupu LAM-X. Ten představil svou antimikrobiální nanotextilii na krytí ran, která zásadně snižuje riziko infekce. Třetí příčku pak obsadil projekt z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR s názvem ChemCell, jehož tým vedený Milanem Vrábelem vyvíjí buněčnou terapii sloužící k léčbě rakoviny.

Prague.bio

Konferenci Prague.bio Conference 2024 organizuje spolek Prague.bio, který byl založen v srpnu 2023 s cílem rozvoje segmentu biotechnologií v širším regionu Prahy. Sdružení propojuje důležité aktéry veřejné, soukromé i akademické sféry a propaguje region jako biotechnologický hub na mapě Evropy. Členy Prague.bio jsou Biotechnologický ústav AV ČR, Bristol Myers Squibb, dubanska & co., i&i Prague, Kapaji, MCB Lab, Mikrobiologický ústav AV ČR, Ústav molekulární genetiky AV ČR, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Wolf Theiss a Zentiva.

Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow