• Domů
  • Press room
  • Novinky
  • Od vědeckého projektu ke globálnímu byznysu. Firma mzio se snaží zlepšit analýzu dat v laboratořích hmotnostní spektrometrie
Článek

Od vědeckého projektu ke globálnímu byznysu. Firma mzio se snaží zlepšit analýzu dat v laboratořích hmotnostní spektrometrie

20. května 2024
Od vědeckého projektu ke globálnímu byznysu. Firma mzio se snaží zlepšit analýzu dat v laboratořích hmotnostní spektrometrie
Tým mzio (zleva): Dr.Tomáš Pluskal, Dr. Robin Schmid, Dr. Ansgar Korf, Dr. Steffen Heuckeroth a Ludger Rothues

Software, který pomáhá vědcům z celého světa urychlit práci a usnadnit cestu k vlastním objevům, expanduje z badatelské do komerční sféry. Dr. Tomáš Pluskal, který vede v ÚOCHB vlastní vědeckou skupinu, spolu s dalšími kolegy založili firmu mzio. Navazují tím na velmi úspěšný a dosud dobrovolnický projekt MZmine, který urychluje a zjednodušuje interpretaci biologických a chemických analýz a do něhož přispívají výzkumníci z celého světa. 

Společnost mzio nabízí software, který dokáže najednou zpracovat data ze všech typů přístrojů využívaných v laboratořích hmotnostní spektrometrie. V současnosti se tyto technologie rozvíjejí raketovým tempem a dat získaných jejich prostřednictvím přibývá. Využít tyto informace je ovšem čím dál složitější. Každý přístroj totiž pracuje s jiným formátem a uspořádáním dat a výzkumné týmy tak musejí pochopit a zvládnout řadu softwarových nástrojů pro jejich interpretaci. Projekt mzio s nabídkou jediného univerzálního nástroje pro ně proto znamená významné ulehčení.

Vedení mzio má k dispozici analýzy, ze kterých vyplývá, že celosvětově vydávají pracoviště hmotnostní spektrometrie za software zhruba 300 milionů dolarů ročně. Podle Tomáše Pluskala je reálné, že si jejich firma z tohoto koláče ukousne nezanedbatelnou část.

„Naše firma je ukázkou úspěšného propojení akademického prostředí a komerce. Vývoj softwaru MZmine průběžně publikovaly renomované vědecké časopisy, včetně Nature Biotechnology a Nature Communications. S orientací v biotechnologickém byznyse nám zase hodně pomohlo inovativní centrum při ÚOCHB i&i Prague, které pomáhá nadějným vědeckým objevům na svět,“ říká Tomáš Pluskal.

Společnost mzio kromě něj zakládají další tři kolegové. Robin Schmid a Steffen Heuckeroth přicházejí přímo z akademického prostředí, zatímco výkonný ředitel mzio Ansgar Korf přišel z firmy vyrábějící hmotnostní spektrometry. Kromě toho vstoupil do vedení firmy i hlavní investor, německý obchodník s realitami Ludger Rothues.

V rámci svých služeb nabízí mzio kromě samotného softwaru MZmine i uživatelskou podporu a konzultace. Pro zákazníky z akademického prostředí je ovšem celý balíček stále zdarma a také zdrojové kódy softwaru zůstávají otevřené průběžným úpravám nadšených dobrovolníků. Vědci z celého světa tak mají i dál šanci využívat tento nástroj ke zpracování, analyzování a porovnávání gigabajtů dat o molekulách naměřených pomocí hmotnostní spektrometrie.

Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow