Špičkové projekty s účastí vědců z ÚOCHB získají podporu operačního programu OP JAK
„Špičkový výzkum“ je název jedné z nejvýznamnějších výzev Operačního programu Jan Amos Komenský, která podpoří 26 excelentních výzkumných projektů celkovou částkou 12,2 miliardy korun. V soutěži uspěly i tři projekty s účastí vědců z ÚOCHB, jeden z nich ústav koordinuje. Úspěšné projekty mají významně posílit postavení České republiky v rámci evropského výzkumného prostoru a přispět k profilaci českých výzkumných organizací a jejich konkurenceschopnosti s evropskou i světovou špičkou.
RNA4T – RNA pro terapii
Projekt s rozpočtem 499 milionů korun koordinuje prof. Michal Hocek z ÚOCHB a účastní se jej i týmy Dr. Hany Cahové, Dr. Pavlíny Maloy Řezáčové a Dr. Edwarda Curtise. Jeho cílem je vybudovat výzkumný a inovační ekosystém v oblasti RNA medicíny v ČR a rozšířit terapeutický potenciál RNA, která se v posledních letech stala pozoruhodným terapeutickým nástrojem pro personalizovanou medicínu a imunoterapii, jakož i pro řešení genetických, infekčních a chronických onemocnění souvisejících s metabolismem RNA. Projekt spojuje špičkový výzkum klíčových molekulárních mechanismů v celém portfoliu RNA biologie a transformace získaných poznatků do praktické aplikace.
Dalšími účastníky RNA4T jsou Ústav molekulární genetiky AV ČR, Mikrobiologický ústav AV ČR, Biologické centrum AV ČR, Masarykova univerzita (CEITEC) a Přírodovědecká fakulta UK.
AMULET – Pokročilé víceškálové materiály pro nosné klíčové technologie
Projektu, který koordinuje Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, se v ÚOCHB účastní tým Dr. Petra Cíglera. Projekt AMULET s rozpočtem 480 milionů korun se zaměří na pokročilé inženýrství víceškálových materiálů od subnanometrového designu až po integraci do funkčních architektur. Nabízí se využití v četných aplikacích v různých oblastech lidské činnosti. Od elektrotechniky a lékařství až k environmentálním technologiím. To vše včetně posouzení socioekonomických dopadů.
NETPHARM – Nové technologie pro translační výzkum ve farmaceutických vědách
Projektu, který koordinuje Univerzita Karlova, se v ÚOCHB účastní výzkumné týmy Dr. Radima Nencky, Dr. Evžena Bouři a Dr. Milana Vrábela. Tématem projektu s rozpočtem více než 495 milionů korun je využití moderních vývojových přístupů při objevování nových léčiv i studiu léčiv již zavedených do klinické praxe s hlavním zaměřením na aplikaci pokročilých technologií farmaceutických, chemických či biomedicínských věd.
O výzvě Špičkový výzkum
Operační program Jan Amos Komenský (OP JAK) je víceletým tematickým programem v gesci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, v jehož rámci je možné v programovém období 2021–2027 využít finanční prostředky ze strukturálních fondů Evropské unie.
Výzva "Špičkový výzkum" se zaměřuje na podporu výzkumu interdisciplinární povahy s vysokým potenciálem vytvoření špičkových a v budoucnu aplikovatelných výzkumných výsledků, postaveného na excelentním výzkumném týmu a rozvoji mezinárodní spolupráce.
Zdroj: https://opjak.cz/aktuality/tiskove-zpravy/spickovy-vyzkum-op-jak-26-projektu-za-122-miliardy-korun/