8. až 10. června se uskutečnil 7. ročník Veletrhu vědy, největší vědecko-popularizační akce v Česku pořádané Akademií věd ČR, které se jako obvykle zúčastnili i vědci z ÚOCHB.
Veletrh vědy se zabývá vědou ve všech jejích podobách a nabízí svým návštěvníkům to nejzajímavější ze světa přírodních, technických, humanitních i společenských oborů. Toho se držela i expozice ÚOCHB.
Návštěvníci se mohli seznámit s viry a dozvědět se, proč a jak s nimi stále bojujeme a zda máme vůbec šanci nad nimi zcela zvítězit. Vysvětlovali jsme přínosy molekulového modelování při hledání nových látek s možným léčivým účinkem i způsoby, jak se takové látky bezpečně testují.
Mimo to se mohli návštěvníci ponořit do animovaného 3D světa a sestavit si vlastní molekulu DNA ve virtuální realitě, zahrát si originální virologickou hru, podívat se mikroskopem na buněčné preparáty nebo vyluštit různé vědecké hádanky a nakonec se i obléknout do chemického pláště a vyzkoušet si několik zajímavých chemických pokusů.
Vědkyně a vědci z ÚOCHB byli k vidění a poslechu i v doprovodném programu Veletrhu vědy. V panelové diskusi Léčba genů vystoupila Klára Grantz Šašková, v podcastu Akademie věd naživo mluvil Pavel Jungwirth a v programu Zeptej se vědce Live! vystoupila vedle dalších vědkyň a vědců Adéla Šimková, spoluzakladatelka projektu Zeptej se vědce.