Na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) proběhne ve dnech 30. a 31. března 2017 pracovní setkání věnované molekulárním rotorům. Na setkání pronese své příspěvky řada předních světových vědců, včetně loňského laureáta Nobelovy ceny za chemii prof. Bena Feringy.
Konferenci organizují Dr. Jiří Kaleta (ÚOCHB), který se problematice molekulárních rotorů a strojů a studiu materiálů z nich složených dlouhodobě věnuje, a prof. Josef Michl (ÚOCHB a University of Colorado at Boulder, USA), přední odborník na problematiku molekulárních rotorů a tvůrce tzv. molekulární stavebnice.
„Seřazením jednotlivých molekulárních strojů do organizovaných 2D filmů či 3D struktur by bylo možno získat nové materiály s budoucím využitím v nanoelektronice. Zde mohou nalézt uplatnění jako paměťové jednotky, frekvenční filtry, zpožďovače signálů, atp. Jedná se tudíž o aktuální téma, jehož studiu je věnována velká pozornost,“ vysvětluje Dr. Kaleta.
Na pracovním setkání bude přednesena řada experimentálních i teoretických příspěvků z oblasti organické, supramolekulární, fyzikální a teoretické chemie a fyziky.
Jedním z účastníků konference bude i prof. Ben Feringa, který právě za výzkum v oblasti molekulárních motorů obdržel v roce 2016 Nobelovu cenu za chemii. Ten při příležitosti návštěvy Prahy pronese na půdě Ústavu organické chemie a biochemie i přednášku pro širokou chemickou veřejnost s názvem „The Art of Building Small". Přednáška proběhne 29. března od 15 hod. ve velké přednáškové síni ÚOCHB.
Plný program setkání lze najít zde.
Setkání bylo umožněno díky podpoře Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a česko-francouzského projektu 7AMB MOBILITY.
Čtěte dále...