Tisková zpráva, Video

Lze vidět pouhým okem elektrony ve vodě (a jakou mají barvu)?

23. srpna 2016
Lze vidět pouhým okem elektrony ve vodě (a jakou mají barvu)?

Výzkumný tým Pavla Jungwirtha z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) ve spolupráci s vědci z univerzity v německém Braunschweigu poprvé ukázal, jak lze pouhým okem pozorovat modré elektrony rozpuštěné ve vodě. Výsledky jejich výzkumu nyní publikoval prestižní mezinárodní vědecký časopis Angewandte Chemie.

Elektrony ve vodě mají díky své reaktivitě velmi krátkou dobu života, která se počítá v mikrosekundách. Při jejich objevu pomocí zábleskové fotolýzy v roce 1962 bylo proto předpovězeno, že je nikdy nepůjde spatřit pouhým okem.

Vědci z ÚOCHB a Univerzity v Braunschweigu pod vedením prof. Pavla Jungwirtha ukázali, že opak je pravdou. Opatrnou manipulací se jim podařilo udržet bouřlivou reakci slitiny sodíku a draslíku s vodou těsně pod hranicí výbuchu. Z alkalického kovu se tak po dobu delší než jedna sekunda masivně uvolňují do vody elektrony, jejichž sytě modrou barvu lze pozorovat pouhým okem a spektrum zaznamenat jednoduchým optickým spektrometrem.
„O praktickém využití tohoto objevu lze zatím jen spekulovat,“ říká Pavel Jungwirth. „Jisté však je, že modré elektrony ve vodě jsou krásné, a i když odborná literatura uvádí opak, nám se podařilo ukázat, že elektrony můžete snadno na vlastní oči pozorovat s použitím jednoduchých ochranných prostředků dostupných v běžné středoškolské chemické laboratoři.“

Skupina Pavla Jungwirtha tak navázala na loňský objev příčin explozivního chování alkalických kovů ve vodě, o němž publikovala článek na stránkách časopisu Nature Chemistry.

Původní článek:
Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow