První letošní číslo prestižního časopisu Journal of the American Chemical Society nese na obálce ilustraci z uvnitř publikovaného původního článku skupiny Pavla Jungwirtha z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a kolegů na VŠCHT v Praze, Jihokalifornské univerzitě a na Helmholtzově centru v Berlíně, který přináší nové informace o radiačním poškozování DNA jako nositelky genetické informace.
Radiační poškozování DNA ionizujícím zářením představuje důvod k obavám pro astronauty, ale i piloty a letušky dopravních letadel, jakož i obyvatele z okolí reaktoru ve Fukušimě. Zároveň se tento proces využívá pro blaho pacientů při radiační terapii zhoubných nádorů. V každém případě je důležité znát, jaká je mezní energie záření, při které začíná docházet k poškození DNA procesem ionizace, tedy vytržením elektronu z molekuly.
Výpočty provedené na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a na VŠCHT v Praze spolu s experimenty realizovanými na synchrotronu BESSY v Berlíně přinášejí první spolehlivé hodnoty ionizačních energií jednotlivých komponent DNA v jejím přirozeném fyziologickém prostředí. Tyto výsledky mají význam nejen pro pochopení primárních kroků při radiačním poškození DNA, ale i pro elektrochemické redoxní procesy, při kterých by DNA mohla sloužit jako nanoelektronická součástka či senzor.
Původní článek
:
- Christi A. Schroeder, Eva Pluhařová, Robert Seidel, William P. Schroeder, Manfred Faubel, Petr Slavíček, Bernd Winter, Pavel Jungwirth, and Stephen E. Bradforth. Oxidation Half-Reaction of Aqueous Nucleosides and Nucleotides via Photoelectron Spectroscopy Augmented by ab Initio Calculations. Journal of the American Chemical Society 2015, 137 (1), 201-209.
Čtěte dále...