V rámci Týdne vědy a techniky proběhne u nás v sobotu 16. listopadu 2019 od 9 do 16 h. Den otevřených dveří pro širokou veřejnost.
- exkurze pro návštěvníky starší 13 let (bez registrace) a
- speciální workshopy a program pro děti do 13 let (s registrací předem).
Exkurze pro návštěvníky starší 13 let
Během celého dne bude u nás opakovaně probíhat více než 20 různých exkurzí, prezentací a přednášek, ve kterých naše vědecké skupiny představí své projekty, zajímavé přístroje či techniky, které používají.
Tyto exkurze a prezentace jsou určeny pro návštěvníky starší 13 let a není třeba se na ně registrovat předem.
Pro neslyšící návštěvníky budeme mít na místě od 10 do 14 hod. tlumočníky do českého znakového jazyka. (EDIT: Oproti původním plánům nakonec bohužel nebudeme mít přepisovatele do češtiny a angličtiny v psané podobě.)
Workshopy a exkurze pro děti do 13 let (po registraci)
Kromě toho budou u nás probíhat také chemické workshopy a speciální exkurze pro malé děti. Vzhledem k jejich omezené kapacitě je nutné se na tyto speciální programy registrovat předem.
Chemie hrou
Pro ty nejmenší hravé návštěvníky jsme připravili pořádnou chemickou laboratoř – oblečeme vás do chemických plášťů, navlečeme vám laboratorní rukavice a společně s vědci si vyzkoušíte jednoduché chemické pokusy, které si pak můžete zopakovat třeba doma.
Kapacita jednoho workshopu je 25 dětí a program trvá zhruba 60 min.
Chytlavá chemie
Může chemie tikat a kmitat? Může a my si ukážeme jak. Může chemie svítit? Může a také si ukážeme jak. Může chemie hořet? Každý ví, že může. Ale na kolik různých způsobů se nám to povede? A to není všechno. Chemie může předvádět i spoustu dalších kouzel a některé z takových experimentů si i sami vyzkoušíte.
Exkurze do sklářské dílny
Prohlídka sklářské dílny, kde si vyrábíme vlastní a jedinečné skleněné aparatury pro práci v našich laboratořích a opravujeme si chemické nádobí, jako třeba různé trychtýře a baňky. Ukážeme vám, jaké přístroje používáme, jak funguje sklářský kahan a jak se dá se sklem pracovat. Ti nejšikovnější návštěvníci si budou moci zkusit vyfouknout svou vlastní skleněnou baňku.
Chemická komunikace hmyzu
Chemická komunikace je nejstarší podobou dorozumívání, používají ji i jednobuněčné organismy ve vodním prostředí. Na souši dominují chemické komunikaci malé, vzduchem se šířící molekuly – feromony – vnímané čichem. Společenský hmyz dokonale ovládl využití feromonů pro složitou komunikaci (nejen) uvnitř svých hnízd. Při návštěvě našich hmyzích chovů si předvedeme, jak termiti využívají chemické komunikace ke značení cest za potravou a zpět do kolonie.
Procházka tajnými chodbami ústavu
Kdo se nebojí tmy a tajných chodeb, kde vede nekonečná spleť potrubí, je srdečně zván. Podívejte se, jak je zabezpečen komplikovaný chod našeho špičkového ústavu, a porozumějte blíže praktické stránce vědeckého zázemí.