I v letošním roce jsme pro Týden Akademie věd ČR připravili Dny otevřených dveří a v jejich rámci také speciální program věnovaný pouze školám, který proběhne v českém jazyce ve čtvrtek 7. listopadu od 9 do 16 hodin.
Níže najdete informace k registraci školních exkurzí.
Letos se můžete nově přihlásit i na exkurze pro školy v anglickém jazyce, které se uskuteční v pátek 8. listopadu od 9 do 12 hodin. Více informací naleznete zde.
Pokud vás zajímá Den otevřených dveří pro širokou veřejnost, najdete více informací zde.
Kompletní program Týdne Akademie věd v našem ústavu najdete zde.
Jak to bude probíhat
Exkurze a přednášky jsou určeny pro žáky a studenty od 8. třídy ZŠ a tercie osmiletých gymnázií a trvají cca 30 min.
Z bezpečnostních a praktických důvodů se jednotlivých exkurzí může zúčastnit maximálně 13 osob, včetně pedagoga. Pokud plánujete přivést větší počet studentů, musíte je rozdělit do více skupin a pro každou skupinu zvlášť rezervovat vlastní program (jednotlivé exkurze se například mohou mezi skupinami střídat, takže všichni navštíví tentýž program, pouze v jiném pořadí).
Registrace
- Program pro svou třídu si můžete rezervovat
zde.
Exkurze a témata
Cesta k osvícení
Objevte fascinující svět vědecké práce s radioizotopy! Během exkurze vám ukážeme moderní přístroje, různé metody syntézy a měření sloučenin obsahujících (nejen) radioaktivní izotopy. Budete mít jedinečnou příležitost nahlédnout do laboratoří, kde tyto látky připravujeme, a dozvědět se k čemu nám jsou dobré.
Deoxyribozymy aneb DNA, jak ji neznáte
Deoxyribozymy, jinak známé jako DNA enzymy, jsou krátké molekuly DNA se zajímavými funkcemi. Seznámíte se s naší Supernovou, Aurorou a Apollónem, třemi deoxyribozymy, které katalyzují různé reakce podobně jako právě enzymy. Společně připravíme reakci, ve které tato unikátní trojice molekul zazáří a změní barvu.
DNA jako léčivo
Jak lze využít DNA jako léčivo? Provedeme vás procesem přípravy upravené DNA, která je schopná se specificky vázat např. na virový protein. Tím inhibuje jeho funkci a virus tak ztrácí schopnost se množit. Odhalíme společně skrytý potenciál DNA při použití v moderní medicíně?
DNA ve virtuální realitě
Molekula DNA v sobě nese veškeré informace potřebné k tomu, aby mohlo fungovat všechno živé od jednobuněčných organismů až po člověka. Jak ale taková DNA vlastně vypadá a z čeho se skládá? A jak vypadá v prostoru? Přijďte se doslova ponořit do struktury DNA a odhalte s námi taje této známé dvoušroubovice.
Fluorescence v akci
Fluorescence je schopnost molekul vydávat barevné světlo. Tento jev vědce často provází při prvních krocích na cestě k vývoji léčiv. Léčiva obvykle ovlivňují enzymy, tedy molekulární stroje, které v organismu katalyzují chemické reakce. V naší laboratoři na vlastní oči uvidíte, jak fluorescenci využíváme při získávání čistých enzymů a testování jejich aktivity.
Hrátky s fluorescencí – svítící buňky a roztoky
Seznámíte se s fascinujícím světem fluorescenčních látek. Představíme vám svítící buňky a dokonce fluoreskující červy. Uvidíte i další více či méně známé látky, které rovněž fluoreskují. Zkrátka se o fluorescenci dozvíte vše od A až po Z.
Chyť je, než utečou – závod steroidů v chromatografické koloně
Steroidní látky jsou fascinující malé molekuly. Ale jak zjistit, kterou z nich právě pozorujeme? To je teprve výzva. Podíváme se do přístrojové laboratoře, kde má každá molekula svůj příběh a každý vrchol chromatogramu může odhalit tajemství. Závod v chromatografické koloně není jen o rychlosti, ale hlavně o přesnosti a schopnosti odlišit, co je skutečně důležité. Jakmile steroidy „proběhnou“ kolonou, naše detektory jsou připraveny je zachytit a představit vám jejich skutečnou identitu. Přijďte se naučit, jak tento úchvatný proces pomáhá vědcům a jak steroidy ovlivňují náš život.
Insulin a diabetes
Insulin je centrální hormon našeho organismu a jakákoli porucha v jeho funkci vede k závažnému onemocnění zvanému diabetes mellitus neboli cukrovka. Insulin ale ovlivňuje i mnoho dalších dějů v našem organismu od syntézy proteinů až po ukládání tuku. Na této přednášce se dozvíte něco o tom, jak insulin vypadá a jak v těle působí, jaké jsou různé typy cukrovky, jak se léčí a hlavně, kam směřuje další vývoj a jak by se léčba i díky našemu výzkumu mohla v budoucnosti proměnit a výrazně zlepšit léčbu a komfort diabetiků.
Jak funguje hmotnostní spektrometr: Od teorie k praxi
Snadno si představíme, jak vypadají kuchyňské váhy, a umíme odvážit 1 kg mouky nebo 100 g cukru. Ale víte, kolik váží ibuprofen nebo kofein a jak se vůbec takové molekuly váží? K tomu používáme přístroje, které se nazývají hmotnostní spektrometry. Ukážeme vám je, vysvětlíme, na jakém principu vážení molekul, a několik sloučenin si společně „zvážíme“ . Na závěr se podíváme, jak vypadá hmotnostní spektrum a co z něho můžeme vyčíst.
Jak s pomocí světla odhalit strukturu molekuly
Ukážeme, co absorpce světla v ultrafialové, viditelné a infračervené oblasti napoví o pozorované látce a její struktuře. Stručně představíme molekulární spektroskopii, jak se používá v chemii a biologii. Poznáte, zda a jak se z křivé čáry, tzv. spektra, dá určit chemická struktura látky nebo tvar biomolekuly, např. proteinu nebo DNA?
Molekuly proti krvelačným parazitům
Zabýváme se enzymy, které potřebují parazité pro trávení lidské krve. Cílem naší práce je zjistit, jak tyto enzymy fungují, a připravit účinné molekuly, které blokují jejich funkci a mohou být využity jako antiparazitární léčiva. Představíme vám detailně evropská klíšťata přenášející boreliózu a encefalitidu i tropické krevničky způsobující závažnou bilharziózu až u 200 milionů lidí na této planetě.
Nanočástice pro diagnostiku
Fascinující svět nanotechnologií odhaluje nové možnosti v diagnostice a léčbě nemocí. Objevte s námi, jak lze využít nanodiamanty v moderní medicíně a jak se z nepatrného černého prášku stávají pokročilé senzory pro měření teploty a diagnostiku rakoviny.
NMR a EPR – špioni ve světě molekul
Když se řekne „magnetická rezonance“, asi si vybavíme zařízení, které používají lékaři k zobrazování lidského těla při odhalování nejrůznějších neduhů. Stejná metoda s úspěchem slouží i chemikům při odhalování struktury neznámé látky – tedy toho, jak jsou jednotlivé atomy spojeny vazbami a jaké je jejich prostorové uspořádání. V laboratoři nukleární magnetické rezonance (NMR) a elektronové paramagnetické rezonance (EPR) vysvětlíme, jak lze magnetických vlastností jader a elektronů využít právě při zkoumání struktury látek. Ukážeme zařízení, které se při takových měřeních využívá – silný supravodivý magnet, jehož magnetické pole je stotisíckrát větší než magnetické pole Země. Vysvětlíme, jak s námi molekuly pomocí magnetického pole komunikují a co nám jsou ochotné ze své struktury prozradit.
Nová léčiva pro léčbu obezity, diabetu a Alzheimerovy choroby
Obezita je v dnešní době nejen estetickým problémem, ale jsou s ní spojena i mnohá zdravotní rizika. Povíme vám něco o diabetu, metabolickém syndromu, Alzheimerově chorobě a také o tom, jak právě tato onemocnění souvisí s obezitou. Přijďte se podívat, jak vyvíjíme nová léčiva, jaké látky testujeme na myších a potkanech a jak jsme se dostali daleko ve snaze dostat naše léčiva do lékáren.
Pandemie budoucnosti: Který virus udeří příště?
Zavedeme vás do světa exotických virů, které možná ještě neznáte, ale které mohou mít zásadní dopad na naši budoucnost. Dozvíte se, jak tyto viry ohrožují lidi na vzdálených koutech světa a že některé z nich mají potenciál šířit se dokonce globálně. Rovněž zjistíte, jak tyto viry fungují, odkud pocházejí a proč by mohly vyvolat příští pandemii.
Procházka tajnými chodbami ústavu
Kdo se nebojí tmy a tajných chodeb, kde vede nekonečná spleť potrubí, je srdečně zván. Podíváte se, jak je zabezpečen komplikovaný chod našeho ústavu, a porozumíte blíže praktické stránce vědeckého zázemí. – Baterky s sebou!
Steroidy trochu jinak aneb Když příběh začíná u geniálního mozku, a ne u velkých svalů
Když se řekne steroidy, vybaví se většině z nás svalnatý sportovec. Lékaři si představí kortikoidy, které léčí záněty. Steroidy toho ale umí mnohem víc a jsou v tom mnohdy rychlejší než myšlenka. Ovlivňují náš život v každém okamžiku. Stály za seznámením našich rodičů, naším početím, narozením, růstem a ovlivní i naše stárnutí a smrt. Steroidy definují i naši povahu a chování. Současná věda studuje vliv steroidů na činnost mozku a jejich možné využití pro léčbu nemocí centrální nervové soustavy. Povíme si o schválených steroidech, ale i o těch, které jsou v současnosti v klinických studiích na léčbu depresí, epilepsie, autismu či Downova syndromu.
Viry jako zdatní manipulátoři
Z virů se během evoluce stali mistři manipulace. Proč? Protože jsou to parazité, kteří nedokážou sami přežít ani se rozmnožovat bez pomoci hostitele. Když dojde k infekci, viry pronikají do hostitelských buněk, kde přeprogramují jejich vnitřní struktury a organely ve svůj vlastní prospěch. V průběhu exkurze se dozvíte, jak tyto organely, které normálně zajišťují životně důležité funkce buňky, slouží virům k jejich rozmnožování. Společně odhalíme, proč jsou viry jedním z nejzákeřnějších a zároveň nejzajímavějších biologických útvarů a proč je důležité zkoumat jejich životní cyklus. Prohlédnete si biochemickou laboratoř a seznámíte se s technikami, které ve výzkumu používáme.
Viry – poznej svého nepřítele
Co je virus? Jak nám škodí a jak nám pomáhá? Představíme vám nejnebezpečnější viry minulosti a současnosti a povíme si o tom, jak zabezpečit laboratoř a personál při práci s těmito viry. Dozvíte se, jak testujeme slibná léčiva na nebezpečné nemoci způsobené viry a co všechno vývoj nového léku obnáší. A je virus opravdu vždy náš nepřítel?
Vývoj protinádorových nukleosidů
Srozumitelnou interaktivní formou vám představíme vývoj tzv. protinádorových nukleosidů. To jsou látky, které mohou proti nádorům bojovat tak, že připomínají stavební součástky DNA. Ukážeme si několik experimentů ze všedního dne organického chemika.
Za tajemstvím hmoty
Zajímá vás, jak vznikají barvy ohňostroje? Chtěli byste vidět argonové plazma o teplotě vyšší, než jaká je na povrchu Slunce? Chcete si ověřit, zda je váš prsten skutečně zlatý? V naší laboratoři vám ukážeme metody, které zmíněné plazma i barvy světla využívají ke zjištění prvkového složení vzorků. Po vybuzení např. rentgenovým zářením nebo vysokou teplotou začne vzorek vyzařovat charakteristické záření, ve kterém je zakódována informace o přítomnosti a množství jednotlivých prvků. Přijďte se k nám podívat a ponořit se do tajů analytické chemie.