Exkurze pro anglicky mluvící třídy (Týden Akademie věd v ÚOCHB)
V rámci Týdne Akademie věd v ÚOCHB pořádáme pro anglicky mluvící třídy (pro studenty od 13 let) exkurze do našich laboratoří.
90minutové exkurze se uskuteční v pátek 5. listopadu 2021 od 9:00 a navštívíme při nich 3 různé laboratoře, které představí témata a projekty, jimiž se zabývají.
Z bezpečnostních a praktických důvodů mohou mít školní skupiny maximálně 13 studentů.
Učitelé mohou své třídy či skupiny studentů zaregistrovat a další informace získat u Oldřicha Hudečka na emailu oldrich.hudecek @ uochb.cas.cz. [KAPACITA JE NAPLNĚNA]
(Pokud vás zajímají další akce Týdne Akademie věd v našem ústavu, podívejte se prosím sem.)
Program exkurzí
Barvy na pomoc vědcům
Jak poznáte, které bobule jsou zralé a které raději nejíst? Jak na dálku rozeznáte muchomůrku od hřibu? Je to dáno tím, že vidíme barvy. I vědci používají světlo a barvy k vědeckým objevům. V laboratoři Petra Bouře uvidíte chytré chemické sloučeniny, které mění barvu, aby nám ukázaly, co se děje na molekulární úrovni.
Chytlavá chemie
Může chemie tikat a kmitat? Může, ukážeme si jak. Může chemie svítit? Může, ukážeme si jak. Může chemie hořet? Každý ví, že může, ale na kolik různých způsobů se nám to povede? A to není všechno. Chemie může předvádět i spoustu dalších kouzel, jak sami uvidíte.
Svět RNA vakcín
Jak využívá buňka své základní mechanismy k boji proti infekčním onemocněním? Molekuly RNA plní v buňce mnoho důležitých rolí. Tou nejznámější je přenos genetické informace z DNA do té části buňky, ve které dochází k syntéze bílkovin. Fungují tedy jako pomyslný recept z obrovské kuchařské DNA knihy. Tyto přírodní molekuly je ale možné snadno připravit i za laboratorních podmínek. Díky tomu, že RNA je tělu vlastní a je možné do ní zapsat vhodný recept na syntézu jakékoli bílkoviny, představuje velikou naději pro vývoj šetrných a účinných vakcín nové generace. Přijďte se o těchto zajímavých molekulách dozvědět více do laboratoře Hany Cahové.