Noc vědců je celorepubliková vědecko-popularizační akce, do níž se pravidelně zapojují i vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Letos – jak jinak – pouze online, ale přesto bohatě.
V premiéře promítneme několik videodokumentů z našich laboratoří, ve kterých probíhá výzkum spojený s bojem proti nemoci covid-19. Navštívíme virologickou laboratoř vedenou Janem Weberem, která se podílí na výzkumu viru a na vývoji nových souprav pro izolaci virové RNA, laboratoř Zlatka Janeby, usilující ve spolupráci s vědci z VŠCHT o vývoj nových potenciálně léčivých látek, i Vývojové centrum ÚOCHB vedené Ondřejem Pačesem, v němž se vyvíjí nová zařízení a pomůcky pro testování, analýzu či aktivní ochranu před virem.
V pátek po večerní premiéře prvního z dokumentů v 17:00 proběhne od 17:30 chat s virologem Janem Weberem.
Náš program můžete zhlédnout od 17:00 zde, na Facebooku či na webu Noci vědců.
Do práce v roušce, v práci ve skafandru aneb jak se zkoumá SARS-CoV-2
Co je to virus? Co vlastně víme o novém koronaviru SARS-CoV-2? Jak se před ním a jinými viry chránit při běžném kontaktu, ale třeba i v každodenní práci v laboratoři? Jak účinná je rouška či respirátor?
Těmto a dalším tématům se v dokumentu věnuje virolog Jan Weber, který s viry pracuje už více než dvacet let. V Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vede od roku 2011 skupinu Virologie a s koronaviry přichází letos do styku prakticky denně.
Po zhlédnutí dokumentu můžete „vstoupit“ do virtuální diskuse, v níž se budete moci ptát na vše, co vás o virech zajímá.
Hledání léčiva proti koronaviru SARS-CoV-2
„Lze předpokládat, že při léčbě nemoci covid-19 – popřípadě dalších budoucích koronavirových epidemií a pandemií – se budou používat kombinace léků s různým mechanismem účinku, aby se předešlo vzniku rezistentních kmenů viru,“ uvádí nejnovější výzkum své skupiny Zlatko Janeba. Jeho tým se nedávno spojil s vědci z VŠCHT a zacílil svůj výzkum na hledání látek, které by uměly zablokovat činnost jednoho důležitého virového enzymu. Takové látky by mohly znamenat naději pro vývoj nového typu léčiva proti SARS-CoV-2.
V dokumentu vědci vysvětlí rozdíly mezi různými typy inhibitorů a také to, proč je důležité se ve výzkumu virů zaměřit právě na jejich enzymy. Představí spolupráci dvou prestižních institucí a vysvětlí, jak funguje propojení výpočetní a medicinální chemie.
Roboti pomáhají konstruovat nové přístroje pro boj vědců se SARS-CoV-2
Málokdo ví, že v našem ústavu máme vlastní vývojové centrum, kde dokážeme za pomoci robotů navrhnout a zkonstruovat úplně nová zařízení či pomůcky. Ty se pak dále používají například i pro testování, analýzu či aktivní ochranu před nemocí covid-19.
Na co jsme od jara přišli, co se nám povedlo vyvinout a co patentovat, k čemu nové přístroje slouží či budou v budoucnu sloužit a jak vypadají stroje a roboty, které při této práci pomáhají, se dozvíte ve videoexkurzi do Vývojového centra ÚOCHB, kterým vás provede jeho vedoucí Ondřej Pačes.